Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

8 najczęstszych ciążowych dolegliwości

Oto lista 8 najczęstszych dolegliwości, które dotykają kobiety w ciąży oraz sprawdzone metody jak sobie z nimi radzić.

Miejsce 8 - Trudności ze snem

Można je potraktować jako warsztaty. Nasz organizm przez 9 miesięcy przygotowuje się do bycia mamą, a do jej głównych obowiązków, przynajmniej na początku, należy nocne wstawanie na wezwanie potomka.  

Jak przetrwać? 
Przewietrz pokój zanim położysz się spać. Zadbaj o dobrą poduszkę dla siebie, ale także o poduszkę dla brzuszka ;) - szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Możesz wykorzystać mały jasiek lub kupić specjalną poduszkę dla kobiety w ciąży (Cebuszka - link, Fikuszka - link). Dodatkowo przed senem postaraj się wyciszyć i uspokoić wszystkie dręczące Cię myśli.

Miejsce 7 - Wrażliwość na zapachy

W ciąży nawet ulubiony zapach perfum może stać się utrapieniem. Oczywiście o dymie z papierosów i środkach chemicznych nie trzeba wspominać. Dość, że mogą spowodować zawrót w głowie, to dodatkowo są niezdrowe dla przyszłej mamy i dziecka. 
Także trzymanie w domu ziół może spowodować poszukiwanie powodów brzydkich zapachów, bo kto by wpadł na to, że to niewinna bazylia stojąca na oknie w kuchni.

Jak przetrwać? 
Wietrzymy mieszkanie. Wyrzucamy zioła lub wysyłamy je na jakiś czas na wakacje do mamy. Dodatkowo można kupić kwiaty, których zapach akceptujemy.

Miejsce 6 - Zmęczenie/ Senność

Wchodzisz po schodach na drugie piętro, a czujesz się jakbyś przebiegła maraton? To dzięki ciąży i zmianom zachodzącym w Twoim organizmie. Szczególnie na początku wiele kobiet skarży się, że może zasnąć w każdej pozycji i o każdej porze dnia. Jeżeli tylko macie taką możliwość to korzystajcie. Wypoczynek i zebranie energii na nadchodzące miesiące jest niezbędne do ich przetrwania.

Miejsce 5 - Zgaga

Nasze babcie często mawiały, że jak mama narzeka na zgagę, to znaczy, że dziecku rosną włoski. Chociaż nie ma potwierdzenia tego w badaniach, to wydaje mi się, że z taką świadomością łatwiej jest je znieść. 

Jak przetrwać? 
Ile osób tyle opinii. Migdały, miętusy, marchewki niwelują objawy. Pomogą w pozbyciu się zgagi. Unikanie białego pieczywa i potraw smażonych też pomaga. Oczywiście można poprosić lekarza o przepisanie lekarstwa. Jeżeli musisz przyjmować preparat z żelazem, to często on jest powodem powracającej zgagi. Poinformuj o tym lekarza. 

Miejsce 4 - Opuchlizna

Magazynowanie wody w organizmie jest głównym powodem tego, że ręce i nogi ciężarnych puchną i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Nasila się to szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży, szczególnie w lecie.

Jak przetrwać? 
Warto odpoczywać z uniesionymi wyżej nogami. Opuchniętym stopom można zafundować letnią kąpiel. Z palców u rąk powinno się usunąć biżuterię. Jeżeli opuchlizna nie znika po odpoczynku, należy zgłosić to lekarzowi na kolejnej wizycie.


Miejsce 3 - Bóle krzyża

Wcześniej czy później dotykają każdej z nas. Powód? Wzrost masy ciała. 

Jak przetrwać? 
Spacery i ćwiczenia dla kobiet w ciąży mogą zmniejszyć dokuczliwość bólu pleców. Szczególnie polecane są ćwiczenia na piłce gimnastycznej. 
Pomóc może też poduszka dla kobiet w ciąży. Też w to nie wierzyłam - jak śmieszny banan może mi pomóc? Może. Przetestowałam to na sobie i polecam każdej przyszłej mamie. Możemy na niej nie tylko spać, ale także wypoczywać w ciągu dnia. Fajne jest również to, że po porodzie można dalej z niej korzystać - świetnie nadaje się do karmienia. 


Miejsce 2 - Częste wizyty w toalecie

Gdy wybieraliśmy się gdzieś na spacer lub wycieczkę, pierwsze o czy myślałam to czy po drodze będą jakieś toalety. Tylu toalet, co w ciągu ciąży nie odwiedziłam przez całe życie. Wychodząc z domu jeszcze w kurtce biegłam do łazienki - na zapas. W centrum handlowym nie wiem gdzie jest nowy sklep, ale znam dokładnie rozkład toalet.

Kiedyś w sieci widziałam obrazek, na którym dziecko z całych sił przytula się do pęcherza i mówi kocham Cię mamo. Moje musi mnie już bardzo kochać.

Miejsce 1 - Poranne mdłości i nudności

Jeszcze dobrze nie wstałaś z łóżka, a już jest Ci niedobrze. Nie jesteś w stanie wyjść z domu, a nawet z łazienki? Tak to jeden z głównych objawów ciąży, który nie należy do najmilszych. Na szczęście przeważnie występuje tylko w pierwszym trymestrze ciąży. 

Jak przetrwać? 
Sposobów jest tyle ilu kobiet to dotyka - herbata imbirowa, pomarańcze, zjedzenie herbatnika zanim wstanie się z łóżka. Nie ma cudownego leku, który uleczy mdłości. Można jedynie spróbować je przeczekać.

Może macie własne sposoby na radzenie sobie z tymi dolegliwościami. Podzielcie się nimi w komentarzach. A co Wam najbardziej dokuczało w czasie ciąży?

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list