Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol w trakcie ciąży oficjalnie jest zakazany. Nie wierzcie zapewnieniom mam, babć, ciotek i sąsiadek, ba! nawet telewizyjnym specjalistom. Nie ma żadnych dowodów na to, że alkohol nie zaszkodzi dziecku znajdującym się w łonie matki. 

Wszystko, absolutnie wszystko, co dostanie się do krwiobiegu kobiety, trafi także do ciała dziecka. Nawet minimalna ilość alkoholu (choćby i z cukierków), może doprowadzić do trwałych uszkodzeń działa dziecka. Poza tym, jeśli alkohol dostanie się do jego krwiobiegu, zostanie tam dwa razy dłużej niż u Ciebie, bo maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconej wątroby!

Nie mamy dostępu do badań, które zezwalałyby na jakąkolwiek bezpieczną ilość C2H6OH we krwi w czasie ciąży. Zawsze może się to zdarzyć w nieodpowiednim momencie i akurat ta odrobinka zadziała negatywnie, zaburzając rozwój płodu.

Jakie mogą być powikłania wynikłe z picia w czasie ciąży? Alkohol etylowy działa bardzo toksycznie, niszczy komórki białkowe, uszkadza niewykształcone narządy… W najgorszych wypadkach regularne, a często także okazjonalne spożywanie alkoholu prowadzi do poronienia lub śmierci dziecka w łonie matki. Zdarzają się także przedwczesne porody.

W “najlepszym” wypadku, dziecko urodzi się niepełnosprawne psychicznie, a co za tym idzie takżę fizycznie. 

Oprócz wyżej wymienionych, pojawiają się także komplikacje w pracy serca, układu nerwowego i hormonalnego, zaburzenia procesów myślowych…

Warto uchronić swoje dziecko przed komplikacjami, które determinować będą całe jego życie. Czy jeden kieliszek wina, kufel piwa czy drink, wart jest tego?

 

Podobnie jak w przypadku alkoholu, również papierosy mogą mieć zgubny wpływ na rozwój prenatalny dziecka. Nałogowe palenie w ciąży, jest w stanie doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, uszkodzeń łożyska…

“Mniej” drastyczny powikłania to na przykład niska waga dziecka, która również może się okazać tragiczna w skutkach. Niemowlę z niedowagą ma obniżoną odporność, szybciej traci ciepło, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo pojawienia się niebezpiecznych infekcji i powikłań, nawet w przypadku zwykłych, popularnych chorób. Głupie przeziębienie potrafi się wówczas zmienić w poważne schorzenie.

Substancje zawarte w dymie papierosowym są w stanie zaburzyć rozwój umysłowy dziecka. Taki malec wolniej się uczy i może mieć problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

O rozwoju prenatalnym dziecka napisano już wiele książek i dziesiątki tysięcy artykułów. My przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych informacji odnośnie tego, jak rozwinie się Wasze maleństwo w najbliższych tygodniach. Dziś poznacie kilka szczegółów dotyczących pierwszego miesiąca.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list