Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Ciąża mnoga

Czym jest ciąża mnoga?

Ciąża mnoga pojawia się wówczas, kiedy w ciele matki rozwija się więcej niż jeden zarodek. Standardowo jest tak, że jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową i z niej powstaje dziecko. Jednak ta reguła może czasem ulec zmianie.

Ciążą mnoga może być monozygotyczna (jednojajowa). Oznacza to, że z jednej zygoty (komórki jajowej połączonej z plemnikiem) powstają inne. Jeden zarodek dzieli się na dwa lub więcej. Takie wieloraczki są identyczne pod względem płci. Tego typu ciąże są o wiele bardziej zagrożone niż te powstałe w wyniku zapłodnienia więcej niż jednej komórki. Dzieci często mają wspólne łożyska, co może doprowadzić do komplikacji.

Wieloraczki wielojajowe (polizygotyczne) pojawiają się w chwili, gdy dochodzi do zapłodnienia więcej niż jednej komórki. Co ciekawe, tego typu poczęcie może być wynikiem więcej niż jednego stosunku, gdy dochodzi do tzw. nadpłodnienia. Płody powstałe z więcej niż jednego jaja mają zawsze osobne łożyska, co poprawia bezpieczeństwo dzieci.


Kiedy można ją wykryć?

Za pomocą badania USG można tego typu ciążę wykryć i potwierdzić w okolicy 13 tygodnia. Badanie wykonane w tym czasie pokaże ile dzieci rośnie w łonie matki, jak rośnie i od kiedy. Dzięki badaniu można też wcześniej oszacować ewentualne zagrożenia i ich wagę.

Do innych metod, które mogą jednak sugerować, nie zaś potwierdzić ciążę mnogą, zaliczamy m.in.: większy obwód brzucha, liczne, wielopunktowe ruchy płodów, silne nudności i częste wymioty oraz wyższe ułożenia dna macicy.


Czy może stanowić zagrożenie?

Jak każda ciąża, również ta wielopłodowa, jest stanem wyjątkowym, w którym może się zdarzyć wszystko. Nawet jeśli matka przestrzega wszystkich zasad żywienia, higieny, ruchu i jest pod opieką lekarza, mogą się pojawić komplikacje. Nie chcemy Was w żaden sposób straszyć lub denerwować, jednak dobrze, byście wiedzieli czemu służą częste kontrole lekarskie, w przypadku noszenia w sobie więcej niż jednego zarodka.

Przede wszystkim potrzeba więcej wysiłku i składników odżywczych, by ciąża rozwijała się poprawnie. Mama je nieco więcej niż w przypadku ciąży pojedynczej, dzieci ważą więcej… Organizm matki szybciej się męczy i wymaga większej kontroli.

Rzadko, ale jednak, pojawiają się poważniejsze komplikacje, szczególnie w przypadkach, gdy dzieci znajdują się we wspólnym łożysku. Jeśli dzieci mają osobne błony płodowe i łożyska, nie powinny sobie przeszkadzać w żaden sposób, jednak, gdy mają wspólne błony, mogą się zaplątać we własne pępowiny.

Gdy łączą je dodatkowe naczynia krwionośne, które doprowadzają do wymiany krwi pomiędzy płodami, może dojść do tzw. zespołu przetoczenia, co często kończy się poważnymi powikłaniami. 

We wczesnej ciąży, w przypadku wspólnego łożyska, może także dojść do przejęcia substancji odżywczych przez jeden z zarodków. Prowadzi to najczęściej do zaniku/obumarcia jednego z zarodków, bez większego wpływu na drugi. Dlatego właśnie ciążę wielopłodową potwierdzić można dopiero około 13 tygodnia.


Ciekawostki

Bliźniaki czy trojaczki mogą się wydawać rzadkością, jedna stanowią aż 1,25 % wszystkich urodzeń. To znaczy, że co sto porodów (mniej więcej) zdarza się jakaś ciąża mnoga! 

Zdarzają się przypadki, w których ciąża wielopłodowa (przede wszystkim bliźniacza) ma podłoże genetyczne i często występuje u spokrewnionych ze sobą kobiet. W takich wypadkach prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków lub trojaczków wzrasta czterokrotnie.

Największa ciąża mnoga, w której przyszły na świat żywe, zdrowe dzieci, liczyła ośmioro dzieci. Ośmioraczki przyszły na świat w USA, kilka lat temu. 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list