Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ile trwa ciąża?

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.

Niektóre kobiety są w stanie samodzielnie, dzięki intuicji, podać dokładny termin, w którym nastąpiło zapłodnienie. Można to też czasem stwierdzić medycznie. Wówczas, biorąc pod uwagę dzień zapłodnienia, ciąża powinna trwać około 266 dni.


Podział ciąży

Kiedy spojrzycie na kalendarium ciąży zobaczycie, że dzieli się ona zarówno na tygodnie i miesiące, jak i tzw. trymestry. Formalnie trymestr powinien mieć ok 12 tygodni, jednak każdy kolejny różni się nieznacznie od poprzednika. Pierwszy trwa średnio do 13 tygodnia ciąży, drugi do 27, a trzeci wieńczy wielkie wydarzenie - poród, który wypada w okolicy 40 tygodnia.

Skąd ten podział? Jest raczej kwestią umowną, ich granice są nieco płynne, ale bardzo wygodne i pozwalają dość dokładnie określić kolejne stadia życia płodowego.

W pierwszym trymestrze ciąża jeszcze nie jest widoczna gołym okiem. Dziecko dopiero zaczyna rosnąć i w okolicy 10-13 tygodnia brzuszek zaczyna się powiększać.

Drugi trymestr to stały rozwój dziecka, maluch rośnie i rozwijają się kolejne narządy. W ostatnich trzech miesiącach dziecko kończy etap rozwoju płodowego i przygotowuje się do wyjścia na świat. O wszystkich trymestrach i miesiącach piszemy w tekstach, które niebawem otrzymacie w naszym mailingu.


Jak ustalić termin porodu?

O tym, że ciąża może trwać kilkanaście dni mniej lub więcej, w zależności od tego, kiedy zacznie się ją mierzyć, już wiecie. Ważny jest również fakt, że termin porodu również jest ruchomy i nie można go określić jednoznacznie. Oczywiście wiele kobiet rodzi w wyznaczonym terminie, jednak wahania dotyczące czasu rozwiązania ciąży są w granicach 8-10 dni (przed lub po wyznaczonym terminie).

Szacowanie daty rozwiązania na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki to tzw. metoda Naegelego. Podobnie działa ta opierająca się o znajomość dnia zapłodnienia.

Istnieją również inne metody pozwalające określić prawdopodobną datę porodu. Można ją oszacować na podstawie wysokości dna macicy, pierwszych ruchów dziecka, wzrostu temperatury ciała matki i za pomocą badania USG (te najlepiej przeprowadzić w okolicy 13 tygodnia, wówczas daje najlepszy wynik).


Co wpływa na długość ciąży - poród przedwczesny i ciąża przenoszona

Jeśli matka jest zdrowa, nie ma żadnych powikłań, a płód nie jest narażony na szkodliwe substancje, wypadki i inne zdarzenia niepożądane, ciąża trwa mniej więcej tyle ile powinna, ok 40 tygodni. Wpływ na długość ciąży może mieć wiele czynników zewnętrznych oraz uwarunkowania genetyczne/zdrowotne. 

Poród przedwczesny, tj taki, który następuje przed 37 tygodniem, ma kilka czynników ryzyka. Najważniejszymi są: wcześniej przebyty poród przedwczesny lub wcześniejsze poronienie. Oba takie zdarzenia mogą mieć duży wpływ na to, czy kolejna ciążą się utrzyma. Znaczenie ma wiek kobiety, jeśli ta ma mniej niż 18 lub powyżej 35 lat, ciąża także może być zagrożona.

Istotne są  papierosy i alkohol, których wysoce szkodliwe właściwości opiszemy za tydzień.

Wpływ na ciążę mają też choroby takie jak cukrzyca, dolegliwości wątroby, układu krwionośnego i odpornościowego. Nieprawidłowy rozwój łożyska, a nawet ciąża wielopłodowa są czynnikami, które także mogą  zdestabilizować cały proces.

Jeśli któryś z wymienionych problemów pojawił się (również w bliskiej rodzinie), należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który rozwieje wątpliwości lub pomoże monitorować ciążę na każdym etapie rozwoju tak, by szybko można było wychwycić nieprawidłowości.

Ciąża przenoszona, to odchylenie “od normy” w drugą stronę. Fakt, że minęło kilka dni od daty rozwiązania może świadczyć m.in. o tym, że pomylono się w ustalaniu terminów. Większość metod podaje go bowiem w przybliżeniu. Kilka dni nie powinno stanowić żadnej różnicy.

Jednak kiedy jesteśmy już nieco bardziej “po terminie”, warto zasięgnąć rady lekarza. Najczęściej wykonuje się wtedy badanie USG i KTG, by sprawdzić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. 

Nasuwa się teraz pytanie, co zrobić, by poród się w końcu zaczął… po 9 miesiącach oczekiwań matka chce zobaczyć swoje dziecko. No i jest też ciążą zmęczona. Można oczywiście wywołać poród farmakologicznie, w sposób sztuczny. Niemniej, istnieją też inne sposoby, naturalne, by pobudzić macicę i płód do pracy. Lekarze często zlecają nieco zwiększyć aktywność fizyczną (również seks może tu pomóc!) lub wziąć ciepłą kąpiel.

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

O rozwoju prenatalnym dziecka napisano już wiele książek i dziesiątki tysięcy artykułów. My przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych informacji odnośnie tego, jak rozwinie się Wasze maleństwo w najbliższych tygodniach. Dziś poznacie kilka szczegółów dotyczących pierwszego miesiąca.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list