Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc.1: Jak to jest z tym jedzeniem i “dziwnymi smakami”?

Na pewno wielokrotnie słyszeliście o tym, że kobiety w ciąży mają różne, czasami bardzo dziwne “zachcianki” jeśli chodzi o jedzenie. Wiele artykułów w prasie, programów i filmów w telewizji potwierdza tę dziwną “przypadłość”, jednak wydaje się ona nieco abstrakcyjna i wiele kobiet ją dementuje. Jak jest na prawdę? 

Okazuje się, że tego typu potrzeby/zachowania nie są wymysłem i pojawiają się u części kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Czasem trwają krócej, czasem trochę dłużej… Jak wytłumaczyć ich obecność? Niektórzy naukowcy mówią o hormonach. Te związki chemiczne bardzo często sterują naszym organizmem i faktycznie, mogą się w pewnym stopniu przyczyniać do pojawiania się tego typu “problemów”. Również zmiana nawyków żywieniowych, często dość nagła, może mieć znaczenie, ponieważ ciało kobiety musi czymś uzupełnić swoisty niedobór smaków.

Stąd wszystkie opowieści o tortach kremowych mieszanych z kiszonymi ogórkami, o śledziach w czekoladzie, podjadaniu osobliwych rzeczy jak kreda czy szyszki. Oczywiście wiele z tych historii można włożyć między bajki, jednak internet i pisma branżowe nie raz, nie dwa pokazują prawdziwe przypadki.

Jeśli pojawiają się ciągoty do nowych smaków, koniecznie należy sprawdzić, czy dana potrawa nie zaszkodzi maleństwu. Za chwilę przyjemności można bowiem zapłacić wysoką cenę. Znacie już mniej więcej zakres w jakim możecie się poruszać budując wspólny jadłospis. Warto opracowywać nowe warianty, mieszać smaki, które pozwolą zaspokoić głód, nie narażając ciąży. Można zrobić smalec lub pasztet z fasoli, strogonowa z pieczarek, kotlety mielone z jajek i tym podobne, zdrowe potrawy, pozwalające zastąpić cięższe składniki i ograniczyć np tłuszcze i potrawy smażone.

Co ciekawe, u niektórych pań pojawia się także niechęć do konkretnych smaków lub zapachów. W niektórych wypadkach jest nawet wskazana, ponieważ wiele substancji zażywanych w ciągu dnia/tygodnia może dziecku i mamie zaszkodzić. Mowa tu przede wszystkim o alkoholu (z nim należy zerwać na dobre), ale szkodzić może także mocna kawa i herbata, napary ziołowe i gazowane napoje.

Nie wszystko jednak powinno się ograniczać, a przy poważnych zaburzeniach związanych z pewnymi elementami, pomyśleć nad inną formą uzupełnienia diety.

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list