Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 19 - Nie przegrzej się!

Faktem jest, że w czasie ciąży ciało kobiety ma nieco wyższą temperaturę niż standardowe 36,6. Jest  to spowodowane przede wszystkim przyspieszeniem metabolizmu organizmu, który musi wyżywić nie tylko siebie, ale i rosnące dziecko. Zasady fizyki mówią, że im większa siłą, tym więcej ciepłą się wydziela. Dotyczy to także organizmów żywych. Nie bez znaczenia są także hormony. O ile jednak lekki wzrost jest rzeczą normalną, “przegrzanie” się może być tragiczne w skutkach.

 

Grozi to kobietom głównie w okresie letnim, zwłaszcza, jeśli miesiące od czerwca do września są wyjątkowo upalne.

 

Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do poronienia ciąży. Zagrożenie to jest realna zwłaszcza w pierwszych tygodniach, gdy płód jest niestabilny. Dodatkowy czynnik, może wywołać niepożądane reakcje.

 

Przekroczenie temperatury 37 stopni prowadzi często do spadku ciśnienia krwi. Naczynia krwionośne się rozszerzają, co jednak nie oznacza ich większej przepustowości. Krew zwalnia, rozlewa się… Gdy życiodajny, bogaty w tlen płyn zwolni, mniej składników odżywczych dotrze do dziecka. Zbyt wysoka temperatura prowadzi m.in. do uszkodzeń mózgu i kręgosłupa.

 

Groźne więc będą takie miejsca jak sauna, jacuzzi, otwarte nieocienione miejsca, gdzie ekspozycja na wysoką temperaturę jest długotrwała. Gorące kąpiele, jeśli nie trwają zbyt długo (kilka, maksymalnie kilkanaście minut), nie powinny zaszkodzić.

 

Dobrym rozwiązaniem jest częsta kontrola temperatury ciała, prowadzona nawet każdego dnia. Wzrost o pół stopnia lub stopień, może dowodzić obecności choroby, powikłań lub… ciąży, jeśli badania wykonujecie jeszcze w trakcie starań o dziecko.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list