Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc.2 - Płeć dziecka. Jak ją określić?

Mity

 

Nasi przodkowie mieli wiele “sposobów” na oszacowanie prawdopodobieństwa urodzenia potomka o określonej płci. Swoje tezy opierali o kształt brzucha, ilość uderzeń serca, dietę, zmiany trądzikowe itp. Wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych metod:

 

  • Smak ma znaczenie - podobno jeśli ma się urodzić dziewczynka, kobieta lubuje się w czasie ciąży w słodkich przekąskach. Jeśli pałaszuje zupełnie inne potrawy - słone i kwaśne - chłopiec.

 

  • Niezdrowa cera. Wg pewnych stereotypowych poglądów nieświeża cera prawie zawsze świadczy o tym, że urodzi się dziewczynka. Sądzono, że dziewczynki odbierają matkom część urody.

 

  • Jeśli mama do dnia porodu posiada widoczne wcięcie w talii - prawie na pewno urodzi się męski potomek.

 

  • Chłopcy są także bardziej aktywni. Jeśli dziecko często i mocno kopie - to musi być facet!

 


Fakty

 

Istnieją naukowe metody na określenie płci, które w pewnym okresie ciąży dają właściwie całkowitą pewność. Idzie się do lekarza, wykonuje się badanie USG, jedno lub kilka w określonym czasie i już.

 

Wstępne badanie, które umożliwi określenie płci za pomocą tego urządzenia można wykonać w okolicy 16 tygodnia. Wtedy to, z dużym prawdopodobieństwem, można stwierdzić, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka.

 

Zdarza się jednak, że  płód układa się w taki sposób, że badanie trzeba przeprowadzać kilka razy, czekając aż będzie można dokładnie zobaczyć to, czego się oczekują. Przy okazji badania w okolicy 16 tygodnia zobaczycie także, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga.

 

Po co znać płeć dziecka?

 

Chęć poznania płci przyszłego potomka to indywidualna sprawa każdego z nas. Większość ludzi wykonuje badania USG (nie się groźne), by sprawdzić czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka z kilku powodów.

 

Po pierwsze - trzeba się przygotować emocjonalnie. Panowie często marzą o synu… ale mówi się o “córeczce tatusia”, więc nie mają problemu z tym, by chwilę później myśleć o córce. Ale planują, tak samo jak kobiety, przyszłość swojej pociechy i chcą już teraz, kiedy jeszcze maluch jest w łonie matki, wiedzieć jakie kroki przygotowawcze wykonać.

 

Po drugie, tu dochodzi do głosu kwestia praktyczna, trzeba przygotować wyprawkę. Inne meble, ubranka, wózek i zabawki kupuje się chłopcom, inne zaś dziewczynom. łatwiej też zaplanować, zaprojektować przestrzeń dla dziecka i uprzedzić znajomych, którzy na pewno zasypią maleństwo górą podarunków.

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list