Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity odc. 7 - Karmienie piersią pozwala schudnąć?

 

Tych kilku kilogramów nadmiaru powinno się jednak pozbywać stopniowo. Wasz organizm będzie się regenerował po okresie ciąży, więc nie można go przemęczać. Zwłaszcza, że przez najbliższe lata będziecie miały o wiele więcej pracy niż przez ostatnie dziewięć miesięcy.

 

Wiele kobiet przybiera na wadze bardzo niewiele, raptem kilka kilogramów. Inne zaś - o wiele, wiele więcej. Nasza rada na początek - umiar i równowaga. I dużo spokoju.

 

Jak to jest z tym chudnięciem?

 

O tym, że można zrzucić kilka kilogramów podczas karmienia piersią słyszy się od dawna. czy jest to prawda? Owszem, ale nie u wszystkich to działa i nie powinno się tego procesu nadużywać. Organizm właściwie sam sobie poradzi z nadmiarem, ale można mu dopomóc. Ważne, by nie utrudniać mu pracy.

 

Karmiąca matka ma większe zapotrzebowanie energetyczne. Musi, podobnie jak w ciąży, wyżywić nie tylko siebie, ale i swoją pociechę. Odpowiednia dieta, bogata we wszystkie potrzebne składniki to pierwszy krok do poprawy zdrowia i sylwetki. W okresie karmienia Wasze ciało samo sięgnie do zapasów zgromadzonych w czasie ciąży, by uzupełnić niedobory pewnych składników i przekazać część z nich dziecku. W tym okresie nie liczcie kalorii, ale też nie pochłaniajcie jedzenia w nadmiarze. Starajcie się zachować umiar, stosować wytyczne lekarzy i specjalistów od żywienia.

 

Po raz kolejny przypominamy, że wszystko co zje mama, zje i dziecko. Wszystko bowiem dostanie się do jego krwi!

 

Musicie jeść pełnowartościowe, zdrowe posiłki. Nie stosujcie żadnych diet odchudzających, jeśli chcecie, by Wasze dziecko prawidłowo się rozwijało. Nie podjadajcie słodyczy, rzeczy nasyconych cukrem i tłuszczami.

 

Karmienie piersią pozwoli Wam stracić codziennie około 300 kcal, może więcej. Jeśli nie wprowadzicie restrykcyjnej lub przesadnie obfitej diety, dość szybko powinnyście wrócić do dawnej wagi bez szkody dla dziecka.

 

Przyda się też dodatkowa porcja aktywności fizycznej. Spacery, pływanie, czasem rower albo siłownia. Ważne jest jednak to, by z ćwiczeniami i próbami odchudzania poczekać kilka tygodni, aż organizm zregeneruje się po porodzie. Nic na siłę!

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list