Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odcinek 10. Złość szkodzi dziecku. Będzie marudne

Tak na dobrą sprawę sama ciąża jest dla rodziców, szczególnie młodej mamy, sytuacją stresogenną. Pojawiają się nowe doznania, nowe wymagania, ograniczenia i zmiany, fizyczne i psychiczne.

 

Niezwykle istotna jest duża świadomość problemu i chęć zdobywania wiedzy na temat stanu, w którym kobieta się znajduje. To uspokaja, pozwala wiele rzeczy zrozumieć i przetrwać ten okres bez większych problemów.

 

Lekki stresik jest ok…

 

Niemożliwym jest, by całkowicie ograniczyć negatywne emocje. Jesteśmy tylko ludźmi i to nasze naturalne prawo - posiadać emocje. Mama i tata czasem się kłócą, czegoś się obawiają, muszą się mierzyć z nowymi problemami, które często ich przerastają. Przynajmniej na początku.

 

Odrobina stresu, mocnych, silnych emocji nie powinna zaszkodzić. Jeśli tego typu sytuacje nie zdarzają się często, dziecku nic nie grozi, a rodzice muszą się czasem trochę wyładować.

 

Jednak długotrwały…

 

No właśnie, jednak długotrwałe problemy ze stabilnością emocjonalną mogą się negatywnie odbić na ciąży. Permanentny stres osłabia samą matkę. Jest bardziej podatna choroby, rozchwiana, szybko się denerwuje (lub wprost przeciwnie, może być apatyczna). Zmiany w zachowaniu dość szybko wpływają na to, jak zachowuje się organizm ludzki.

 

Sytuacje stresowe mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Negatywne emocja prowadzą do blokady w procesach przemiany materii, przez co nieco mniej składników odżywczych może trafić do organizmu dziecka. Matka też chudnie, ponieważ często towarzyszy wszystkiemu brak łaknienia. Dzieci po urodzeniu mogą cechować się niską masa urodzeniową i być bardziej podatne na choroby.

 

Faktem jest także to, że dzieci których matki narażone były na długotrwały, silny stres mogą cechować się drażliwością i drobnymi odchyleniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jednak wpływ na to ma nie tylko sam stres, ale i cała otoczka z nim związana (dieta, aktywność fizyczna, pokusa sięgnięcia po używki…)

 

Długotrwałe życie w stanie poddenerwowania, m.in. ze względu na wzmożone wydzielanie adrenaliny, może doprowadzić do przedwczesnego porodu (adrenalina stymuluje skurcze macicy).

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list