Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Sport w II trymestrze

Ostrożność w tym okresie jest bardzo wskazana, mimo iż będzie to czas, gdy pojawią się nowe siły witalne i samopoczucie będzie mówiło co innego niż zalecenia lekarzy. Zdrowie jest jednak na pierwszym miejscu.

 

Uspokajamy też te mamy, dla których sport jest stałym elementem życia - wykorzystajcie ten czas na regenerację organizmu i ćwiczenia rozciągające. Po urodzeniu, dzięki dotychczasowemu trybowi życia, na pewno szybko wrócicie do dawnej wagi i przyzwyczajeń.


 

Oto kilka ćwiczeń dozwolonych:

 

  • Spacery - pozwolą się dotlenić, poprawić krążenie i spalić trochę kalorii. Nie powinny być jednak zbyt długie ani forsowne, by nie osłabić kobiety. Niemniej, są zalecane przez wszystkich specjalistów. To bezpieczna, prosta i przyjemna metoda na aktywność fizyczną w ciąży.

  • Pływanie - tak, tu macie pole do popisu, wszak w wodzie będzie się Wam wydawało, że jesteście o wiele lżejsze niż w rzeczywistości.

  • Rowerek stacjonarny - nie wymaga tyle wkładu energetycznego i nie angażuje całego organizmu. Kilka minut dziennie pozwoli poprawić krążenie krwi.


 

Co ograniczy i… czego nie wolno?

 

  • Jeśli przed ciążą i w pierwszym trymestrze uprawiałyście jogging, starajcie się coraz mocniej ograniczać tę formę aktywności. No, tak do piątego miesiąca możecie sobie pozwolić na bieg/trucht, ale potem… Trzeba uważać. Rosnący w brzuchu malec nie do końca toleruje tego typu aktywność ruchową. Poza tym, brzuch będzie znacznie utrudniał poruszanie się. Nie warto ryzykować, a za około 4 miesiące wrócicie do ćwiczeń. Blogerka i biegaczka, a także matka dwójki dzieci, Dominika Stawczyk poleca mamom wykorzystać okres ciąży na relaks, ćwiczenia rozciągające i regenerację organizmu.

  • Nie zaleca się nurkowania, zmiany ciśnienia nie wpływają korzystnie na stan organizmu ciężarnej.

  • Polecamy odłożyć na jakiś czas rower górski.

  • Lekarze stanowczo odradzają uprawianie jakichkolwiek sportów ekstremalnych: snowboard, narty, wspinaczka, tennis czy squash idą w odstawkę.

  • Uważać należy na jazdę konną, ze względu na drgania i niebezpieczeństwo upadku z konia.

  • Również gimnastyka i aerobik nie są w skazane, chyba że w lekkiej, niezbyt wymagającej formie.



 

Uwaga na koniec!

Nie zapominajcie, że zdrową i bardzo lubianą formą aktywności ruchowej jest także seks. Absolutnie nie jest od zabroniony, ba!, nawet jest polecany, jako forma poprawiająca nie tylko zdrowie i kondycję fizyczną, ale i wprawiająca w dobry nastrój.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list