Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Kryzys laktacyjny - sprawdzone sposoby na niedobór pokarmu

Kryzys laktacyjny występuje najczęściej w 3 i 6 tygodniu życia dziecka, a także w 6 i 9 miesiącu. Jest to związane ze skokami rozwojowymi niemowląt i związanym z tym wzrostem zapotrzebowania na pokarm. Mleko jest dopasowywane przez organizm kobiety do potrzeb dziecka zarówno pod względem jakości, jak i ilości. 

W innych przypadkach kryzys laktacyjny może być związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie karmiącej mamy, zmęczeniem i stresem. Chwilowe niedobory pokarmu mogą być spowodowane zbyt rzadkim pobudzaniem piersi, co powoduje zmniejszenie produkcji mleka. Dzieje się tak, kiedy niemowlę źle chwyta pierś lub gdy przerwy między karmieniami są zbyt długie.

Karmiąc piersią nie wiemy ile dziecko zjadło, nie ma żadnej miarki, więc jak rozpoznać, że dziecko nie zaspokoiło głodu. Najedzone dziecko jest spokojne, a w pierwszych tygodniach życia najedzone dziecko usypia na piersi. Gdy pokarmu jest zbyt mało osesek jest rozdrażniony i nerwowy. Płacze po jedzeniu.

Kryzys laktacyjny trwa od 2 do 7 dni. Nie powinno się dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym, ale jak najczęściej przystawiać go do piersi. 

Oto kilka sposobów, które pomagają zwiększyć laktację:

  Masaż piersi

Po nakarmieniu dziecka możesz spróbować pobudzić dodatkowo piersi laktatorem. Przy tej metodzie należy jedynie pamiętać, że najpierw karmimy dziecko, dopiero później odciągamy mleko laktatorem. Piersi masuj przez 30 minut w systemie po 7 minut każdą pierś, później po 5 minut i ostania seria po 3 minuty każdą pierś. Odciągnięte mleko możesz przechowywać w lodówce i wykorzystać do dokarmiania. 

Jeżeli zastanawiasz się jaki laktator wybrać przeczytaj artykuł tutaj.

   Herbatki laktacyjne

Podczas kryzysu laktacyjnego należy pamiętać o tym, żeby dużo pić. Szczególnie ważna jest woda niegazowana, której powinnaś wypić od 2,5l do 3l dziennie. Aby pobudzić laktację możesz pić również ziołowe herbatki laktacyjne, które zwiększą produkcję mleka. Ziołami mającymi wpływ na zwiększenie produkcji mleka przez gruczoły są: koper włoski, anyż i kminek. Laktację wspomaga również słód jęczmienny, który możemy znaleźć w suplementach diety, które mają za zadanie wspomóc organizm kobiety. 

   Aromaterapia

Dzięki olejkom możemy nie tylko zadbać o biust, ale także zwiększyć laktację. Dla lepszego efektu warto połączyć ze sobą kilka olejków. Można połączyć olejek arganowy, olejek z dzikiej róży, olejek kminkowy i fenkułowy. Olej arganowy ma działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe, nawilża i uelastycznia skórę. Olej z dzikiej róży ma działanie  nawilżające, regenerujące, uelastyczniające. Olejek fenkułowy ma działanie rozkurczowe, uspokajające, wiatropędne, bakteriobójcze i przeciwpasożytnicze, zwiększa laktację. Olejek kminkowy - zapobiega nudnościom i wzdęciom, wspomaga trawienie,  działa przeciwdepresyjnie, stosowany również na zmęczenie i apatię, zwiększa laktację. Przepis na olejek pielęgnujący biust i wspomagający laktację znajdziecie tutaj

Przy kryzysie laktacyjnym musimy pamiętać, że bardzo wiele zależy od nastawienia i samopoczucia matki. Nie daj się zwariować, nie obwiniaj się, a przede wszystkim nie denerwuj (ten punkt jest chyba najtrudniejszy, gdy dziecko płacze, a wokół wszyscy wiedzą wszystko najlepiej). 

Inne artykuły z grupy Niemowlę

O karmieniu dziecka słów kilka

O karmieniu dziecka słów kilka

Młodzi rodzice często są nieporadni, zwłaszcza na początku swojej “kariery” wychowawczej. Mamy dla nich kilka praktycznych informacji odnośnie karmienia maluchów.  
...
Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Co można jeść w okresie karmienia? I ile?

Odpowiednia dieta, taka która zadowoli zarówno mamę jak i jej dziecko, to jeden z podstawowych problemów młodych rodziców. Jak opracować ją w sposób odpowiedni?  
...
Kąpiel. Jak się do tego zabrać?

Kąpiel. Jak się do tego zabrać?

Pierwsze kąpiele będę stresujące i dla dziecka i dla jego opiekunów. Jak odpowiednio zabrać się za pielęgnację niemowlęcia?  
...
Czyścimy uszka

Czyścimy uszka

Jak dbać o higienę czegoś tak małego, jak drobne uszka bobasa?
...
Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Pierwsze święta z dzieckiem - szkoła przetrwania

Święta Bożego Narodzenia dla wielu osób to szczególny czas. Pełen ciepła, magicznej atmosfery i rodzinnych spotkań. Ale jak przygotować się do pierwszych świąt z dzieckiem?  
...
Jak przygotować pierwszą kąpiel dla niemowlaka?

Jak przygotować pierwszą kąpiel dla niemowlaka?

Pierwsza kąpiel często przeraża świeżo upieczonych rodziców. Dziecko dopiero co pojawiło się na  świecie i jest takie malutkie. Jest kilka sposobów, aby pierwsze mycie nie było horrorem dla opiekunów i dziecka. Wystarczy odpowiednio się przygotować.
...
Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Wybór wózka dziecięcego [CASE STUDY]

Dzisiaj spotkała nas miła niespodzianka. Zadowolona klientka przesłała tekst do strefy rodzica, w którym opowiada o tym jak wybierała wózek dla swojej pociechy w sklepie babyland.pl. Dziękujemy a tekst zamieszczamy i zachęcamy do przeczytania.
...
Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią w 5 krokach - o trudnych początkach laktacji

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla mamy i niemowlęcia. Nie ma wątpliwości, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. I chociaż natura zadbała o to, aby piersi wypełniły się mlekiem po porodzie, to jednak bardzo często trzeba powalczyć o laktację i nauczyć niemowlę skutecznie ssać. Czy wiesz jak przygotować się do karmienia, aby było ono przyjemnością dla Ciebie i dziecka? 
...
Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Który laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Kiedy decydujesz się karmić piersią przez pierwsze miesiące ty i dziecko stajecie się nierozłączni. Karmisz malca na życzenie, więc w każdej chwili musisz być przy nim. Co jednak zrobić, kiedy chciałabyś zrobić coś dla siebie lub musisz zostawić dziecko z opiekunką, a chciałabyś utrzymać laktację. Pomocny może okazać się laktator. Ale który model wybrać?
...
Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Który fotelik samochodowy wybrać dla noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice, gdy wychodzą z nowonarodzonym dzieckiem na dwór, dbają  przede wszystkim o to, aby było dobrze ubrane, opatulone, by przypadkiem nie przeziębiło się od mocniejszego podmuchu wiatru. Ci sami rodzice jednak bardzo często zapominają o bezpieczeństwie w trakcie podróży samochodem. Nieodpowiednio dobrany fotelik samochodowy może zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. A nawet ten najlepszy nieprawidłowo używany może stanowić niebezpieczeństwo.  
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list