Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Czym jest depresja poporodowa?

Niepewność, pewna melancholijność pojawiająca się u kobiety w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka jest zjawiskiem normalnym. Niemal każdy człowiek, gdy znajdzie się w nowej, trudnej sytuacji, nie do końca wie jak postępować. Pojawienie się dziecka, którym trzeba się będzie opiekować przez najbliższe kilkanaście lat, całkowita zmiana trybu życia i pojmowania rzeczywistości jest krokiem przełomowym. Dziecko wywraca niejako życie rodziców do góry nogami.

 

Depresja poporodowa jest jednak schorzeniem niezwykle poważnym i bardzo niebezpiecznym. Przede wszystkim dlatego, że znacznie ogranicza, czasem wręcz uniemożliwia matce nawiązanie silnej relacji z dzieckiem. Pojawia się nawet chęć/potrzeba odrzucenia potomka, który jawi się jako “niechciany”.

 

Powodem zmian nastroju w okresie połogu są, jak można się domyśleć, hormony. To one wywołują u nas określone reakcje i zbyt niski lub zbyt wysoki poziom konkretnych związków, może poważnie zachwiać naszym samopoczuciem. W tym przypadku chodzi o wydzielanie oksytocyny i prolaktyny, które odpowiedzialne są m.in. za emocje i nastroje. Dodać należy także niestabilność hormonów tarczycy i nadnerczy.


 

Jak sobie z nią radzić?

 

Na pewno trzeba sobie uświadomić z czym ma się do czynienia. Może się okazać, że to nie depresja, a tzw. baby blues, czyli chwilowe zaburzenia, które łatwo jest zwalczyć i najczęściej pomaga zwyczajna rozmowa z kimś bliskim.

 

Jednak… jeśli objawy są poważne, a samopoczucie długo się nie zmienia, starajcie się skonsultować ze specjalistą. Nie ma nic dziwnego, ani wstydliwego w tym, że ktoś potrzebuje konsultacji z psychologiem. To zawodowcy, którzy na pewno znajdą wyjście z kłopotliwej sytuacji.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list