Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Ciąża i poród

Strefa rodzica to przestrzeń wypełniona wiedzą przygotowaną specjalnie dla naszych Gości i Klientów, którzy poza ofertą sklepu, poszukują informacji o tym, co ich czeka i o tym, co właśnie trwa. Pierwsza ciąża to przeżycie niezapomniane. Podczas kolejnych wie się już więcej, choć zawsze warto przypominać sobie i sprawdzać najlepsze rozwiązania.

W dziale poświęconym ciąży, mówimy o jej przebiegu, o rozwoju płodu, o samopoczuciu przyszłej mamy. Omawiamy asortyment przydatny w okresie każdego trymestru, ale też pokazujemy co może się przydać, gdy dziecko będzie już na świecie. Mówimy o odżywianiu, o dokumentach, o porodzie, o dolegliwościach. Tematów jest mnóstwo, także tych kontrowersyjnych i trudnych. Zbieramy zatem w naszych artykułach wiedzę ekspercką, wiedzę rodziców i opiekunów, naszych Klientów, by z korzyścią dla osób odwiedzających stronę, zadbać o merytoryczne informacje.

To najbogatszy w wiedzę dział strefy rodzica, bo też okres ciąży wart jest dokładnego opisania, przynosi wiele wątpliwości, nowych dylematów.

Jak sobie poradzić ze zgagą w ciąży? 8 sposobów na zgagę

Jak sobie poradzić ze zgagą w ciąży? 8 sposobów na zgagę

Nikt nie ma takiej zgagi jak kobiety w ciąży. W przeciwieństwie do większości wczesnych objawów bycia w stanie błogosławionym (np. nudności), zgaga może nie opuścić Cię aż do momentu rozwiązania. Skąd się bierze i o czym może świadczyć?  Poznaj 8 sprawdzonych i niezawodnych sposobów na radzenie sobie z męczącą zgagą.  
...
Wirus Zika a ciąża - czy komary są niebezpieczne dla kobiet w ciąży?

Wirus Zika a ciąża - czy komary są niebezpieczne dla kobiet w ciąży?

W trakcie ciąży musisz uważać na wiele rzeczy - na to co jesz, jakich komsmetyków używasz, nie przebywać zbyt długo na słońcu. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, że powinnaś uważać na komary? Zastanawiasz się dlaczego? To nie tylko swędzące bąble, ale także ryzyko zachorowania. Dowiedz się jak chronić siebie i swojego malucha przed uciążliwymi komarami i wirusem Zika.  
...
8 najczęstszych ciążowych dolegliwości

8 najczęstszych ciążowych dolegliwości

W jednym z popularnych polskich seriali, dwójka bohaterów zastanawiała się jak poznać, że kobieta jest w ciąży. Ma duży brzuch - znalazł rozwiązanie jeden z nich A gdy nie widać brzucha, to po czym można poznać? - zastanowił się drugi Zaczyna dużo marudzić. Czy rzeczywiście dużo marudzimy w ciąży?  Możliwe, że odpowiedzialne za to są dolegliwości, które wcześniej lub później dotkną każdą przyszłą mamą. Oczywiście niektóre z nas od samego początku wiedzą, że znajdują się w odmiennym stanie. Inne do ostatniego dnia mogą przenosić góry. 
...
Przesądy w ciąży - czy warto w nie wierzyć?

Przesądy w ciąży - czy warto w nie wierzyć?

Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży nagle cały otaczający Cię świat wie co Ci wolno, a czego nie. W szczególności babcie i ciocie, które na tą okoliczność trzymają całą artylerię przesądów, które mają za zadanie pokierować Twoim zachowaniem. Czy warto ich słuchać i w nie wierzyć? Jak często się sprawdzają? Co zrobić, gdy utrudniają nam życie i nie pozwalają na aktywności w czasie ciąży?  
...
Pomysły na nietuzinkowe pamiątki

Pomysły na nietuzinkowe pamiątki

Rynek akcesoriów dziecięcych to niezwykle rozległa gałąź współczesnego handlu. Producenci z Polski i całego świata starają się dostarczyć swoim klientom wszystko czego potrzebują. Oprócz przedmiotów codziennego użytku, całkiem dobrze rozwijana jest też kwestia związana z pomysłami na upamiętnienie czasów dzieciństwa.  
...
Poduszki i fotele dla kobiet w ciąży. Dlaczego warto?

Poduszki i fotele dla kobiet w ciąży. Dlaczego warto?

Poduszki okazują się być bardzo przydatne podczas karmienia ale nie tylko- świetnie sprawdzają się juz przed porodem.Około 7/8 miesiąca ciązy spełniaja funkcje poduszki dla mamy.   Niestety są lekceważone i spychane na tzw. “drugi plan zakupowy” podczas przygotowania niezbędnego ekwipunku dla mamy  i dziecka. Celem tego artykułu jest pokazanie wszelkich możliwości i udogodnień jakie płyną z uzywania poduszek do karmienia  
...
Karmienie butelką. ABC

Karmienie butelką. ABC

Choć karmienie piersią stanowi najlepszą możliwą formę odżywiania dziecka, nie zawsze mama ma możliwość, by ten zabieg uskuteczniać. Czasem organizm kobiety nie produkuje wystarczającej ilości pokarmu, nie pozwala na to choroba, tryb życia lub coś innego. Należy wówczas sięgnąć po inne metody - butelkę.   Korzysta się z niej nie tylko w przypadku mleka, ale i podczas podawania soków, herbaty i innych napojów dozwolonych w wieku niemowlęcym/dziecięcym. Mamy dla was kilka porad dotyczących karmienia dziecka butelką. Dowiecie się jak podgrzewać jedzenie, jak przechowywać mleko i dbać o higienę.  
...
Smoczki uspokajające - jak wybrać?

Smoczki uspokajające - jak wybrać?

Odruch ssania jest naturalny dla każdego z nas. Rodzimy się z nim (oraz kilkoma innymi) i przez pierwsze miesiąca działa on właściwie niezależnie od naszej woli. Pozwala on dziecku na pobieranie pokarmu i wykształca się jeszcze w okresie życia płodowego (pamiętacie połykanie płynu?)  
...
Kim jest położna?

Kim jest położna?

W okresie ciąży o radę prosi się najczęściej lekarza (ginekologa), znajomych, rodzinę, zadaje pytania w sieci, a pomija ciekawą i arcyważną postać położnej, z którą prawie każdy się, prędzej czy później, zetknie.  
...
Czy po urodzeniu dziecka dieta matki się zmieni?

Czy po urodzeniu dziecka dieta matki się zmieni?

Podobnie jak to było w czasie ciąży, również w okresie karmienia dziecka mlekiem matki, kobieta musi przestrzegać konkretnych zaleceń dietetyka. Mają one niebagatelny wpływ na zdrowie, a nawet życie niemowlęcia. Na szczęście wraz z upływem czasu dieta będzie się zmieniać. My opiszemy główne zasady pierwszych kilku miesięcy.   Jak katarynka powtórzymy raz jeszcze, że wszystko co zje mama, trafi wraz z mlekiem do układu trawiennego dziecka. żołądek noworodka jest bardzo mały i dostosowany tylko do pokarmów płynnych, na dodatek w określonym składzie. Nie wszystko toleruje i trzeba uważać. Na przeciery warzywne i kaszki przyjdzie pora dopiero za około pół roku…  
...
Jak długo mama zostanie w szpitalu?

Jak długo mama zostanie w szpitalu?

Na pewno zastanawiacie się na tym, ile czasu świeżo upieczona matka musi przebywać szpitalu. Okres hospitalizacji po porodowej nigdy nie jest stały. Może równie dobrze wynosić 2-3 dni, jak i dwa tygodnie, w zależności od tego w jakim stanie jest mama i dziecko, czy nie ma komplikacji.  
...
Jak przygotować tatę na poród?

Jak przygotować tatę na poród?

Mówiąc o przygotowaniach do porodu, zazwyczaj uwzględnia się tylko kobiety. Bierze się pod uwagę fakt, iż to one przez kilka miesięcy dźwigały ten ciężar, to one będą odczuwać ból, mogą im nacinać krocze i to one karmią dziecko… To wszystko prawda, jednak gdyby nie mężczyzna, dziecka by nie było.  
...
Poporodowa papierologia

Poporodowa papierologia

Czym byłby świat bez biurokracji? Podejrzewamy, że tak jak i my, macie dość wypełniania wszelkiej maści papierków w urzędach, ale także w przypadku porodu i pojawienie się Waszego potomka, będziecie musieli podpisać się tu i tam...  
...
Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka - Co zabrać ze sobą do porodu?

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka - Co zabrać ze sobą do porodu?

Co muszę przygotować i zabrać ze sobą na wyprawkę do szpitala? Kiedy powinnam mieć już spakowaną torbę? Ile czego zabrać? Te pytania często pojawiają się u przyszłych mam, spędzając im sen z powiek. A nie taki diabeł straszny …
...
Jak rozwinie się płód w 9 miesiącu

Jak rozwinie się płód w 9 miesiącu

Dziś zaczyna się ostatni miesiąc ciąży. Za Wami już niemal cały okres oczekiwań i na pewno nie możecie się doczekać na spotkanie z dzieckiem.
...
Istotność mięśni kegla

Istotność mięśni kegla

Mięśnie kegla często są przez kobiety (i mężczyzn) niedoceniane. Czym są? To mięśnie znajdujące się w części krocza (macicy, pochwy i odbytu), które są odpowiedzialne m.in. za kontrolę pęcherza moczowego i podtrzymywanie macicy.  
...
Laktacja w ciąży

Laktacja w ciąży

Proces wytwarzania pokarmu w piersiach, tzw. laktacja zaczyna się na długo przed urodzeniem dziecka. Biust kobiet rośnie, staje się delikatny, czuły na dotyk, czasem może też obolały. Uwidacznia się siateczka naczyń krwionośnych, czasem bardzo wyraźna.  
...
Zabawki interaktywne dla maluchów. Czy są odpowiednie?

Zabawki interaktywne dla maluchów. Czy są odpowiednie?

Świat pędzi do przodu w każdym aspekcie, również przemysł zabawkarski rozwija się w tak dużym tempie, że nie sposób za nim nadążyć. Jeszcze niedawno maluchy bawiły się drewnianymi i plastikowymi klockami, konikami na biegunach i samolotami z papieru. Dziś dwulatki używają zabawek, które z nimi rozmawiają, pozwalają poznawać języki, dźwięki i świat cyberprzestrzeni. Czy to odpowiednie dla tak młodych dzieci?  
...
Ostatnie tygodnie ciąży, czego się spodziewać?

Ostatnie tygodnie ciąży, czego się spodziewać?

Powoli zbliżacie się do rozwiązania. Po wielu miesiącach oczekiwań, radości i smutków, zmęczenia i okresów euforii, dziecko jest już na horyzoncie.
...
Krew pępowinowa i komórki macierzyste

Krew pępowinowa i komórki macierzyste

Od kilku lat wiele się mówi o tak zwanej krwi pępowinowej i komórkach macierzystych. To elementy, których obecność w naszym ciele jest znacznie ograniczona. Najwięcej ich w czasie ciąży i porodu…
...
Jak uniknąć nacinania krocza przy porodzie?

Jak uniknąć nacinania krocza przy porodzie?

Zabieg nacinania krocza u rodzących kobiet (rodzących w sposób naturalny) wykonywany jest już od około stu lat. Powszechne stosowanie utrwaliło się  w naszej kulturze i pojmowaniu praktyk lekarskich. To niejako standard, choć powoli świat medyczny od niego odchodzi. Okazuje się, że nie jest tak dobry i “zdrowy” jak sądzono.
...
Jak pielęgnować skórę matki latem i zimą?

Jak pielęgnować skórę matki latem i zimą?

Ciało kobiety zmienia się w czasie ciąży. Ważnym aspektem codziennej pielęgnacji jest skóra, której pielęgnacja utrudniona jest zwłaszcza w okresie letnim i zimowym, gdy warunki atmosferyczne są często “skrajnie” nieodpowiednie.  
...
Wyprawka: akcesoria do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka

Wyprawka: akcesoria do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka

Pokój macie już umeblowany i wyposażony właściwie we wszystko, co niezbędne do podstawowej opieki nad dzieckiem. Pozostały już tylko te elementy wyprawki dla noworodka, które pozwolą zająć się maluchem w konkretnych sytuacjach, np. w kąpieli.
...
Czym jest depresja poporodowa?

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest zmorą wielu małżeństw, na długo  jeszcze przed narodzinami dziecka. Nie chodzi jednak o to, że jest zjawiskiem częstym, a o to, jak funkcjonuje w dyskursie publicznym.
...
Poród w wodzie

Poród w wodzie

Jednym z ciekawszych i wartych uwagi pomysłów, które można realizować planując zbliżający się poród, jest wykorzystanie wody, jako środka łagodzącego ból, towarzyszący temu procesowi. Pisaliśmy Wam już o tym, że można rodzić w szpitalu lub w domu, w zależności od tego jakie są wymagania przyszłej mamy. Dziś mamy dla Was nową propozycję.  
...
Wyprawka: ozdoby i oświetlenie

Wyprawka: ozdoby i oświetlenie

W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy Wam kilka uwag odnoszących się do mebli dziecięcych. Ponieważ macie jeszcze czas na dokładne przygotowania wyprawki dla noworodka, pora zobaczyć, jakie dodatki i ozdoby mogą się okazać przydatne podczas dekorowania przestrzeni dla malucha.
...
Wyprawka: Meblujemy pokoik

Wyprawka: Meblujemy pokoik

Ostatnie dwa miesiące przed Wami, znacie już płeć i mniej więcej termin porodu dziecka. Zapewne kupiliście już wózek i fotelik, mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące wyprawki dla noworodka się sprawdziły. Teraz przyszła pora na meble do pokoju dziecięcego  
...
Oznaki porodu, jak je rozpoznać?

Oznaki porodu, jak je rozpoznać?

Kiedy zbliża się chwila porodu, organizm daje znak, że trzeba się mieć na uwadze. Istnieje kilka istotnych sygnałów, które świadczą o tym, że nadszedł już czas.
...
Jak rozwinie się płód w 8 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 8 miesiącu?

Maluch dalej układa się w łożysku, czekając na dzień rozwiązania. Zostały do niego niecałe dwa miesiące, a czasem mniej, bowiem data porodu zawsze jest ruchoma. Od pewnego czasu dziecko głównie rośnie i przybiera na wadze. Następuje delikatny przyrost tkanki tłuszczowej, która ostatecznie powinna stanowić 8% jego ciała. Maluszek staje się pulchniejszy.  
...
Nie wolno wstrzymywać moczu!

Nie wolno wstrzymywać moczu!

Problem częstego oddawania moczu jest znany wszystkim kobietom w ciąży. Gdy brzuszek robi się już spory, uciska nieco pęcherz i do toalety trzeba chodzić kilkanaście razy dziennie. Działają również hormony i przyspieszona przemiana materii.
...
Czy makijaż może być groźny?

Czy makijaż może być groźny?

Na pytanie, czy makijaż w ciąży może być groźny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma rzecz jasna medycznych przeciwwskazań dotyczących tego, że kobieta nie powinna stosować zabiegów kosmetycznych. Te czasy minęły, na szczęście.
...
Zaawansowana ciąża i imprezy…

Zaawansowana ciąża i imprezy…

Fakt, że jesteście w zaawansowanej ciąży, nie oznacza że jesteście pozbawione/pozbawieni (jako para) przyjemności. Oczywiście mama nie powinna ani tańczyć zbyt energicznie, ani też sięgać po napoje wyskokowe, jednak możecie sobie spokojnie pozwolić na to, by co jakiś czas gdzieś wyskoczyć.  
...
Kąpiel z dużym brzuszkiem!

Kąpiel z dużym brzuszkiem!

Higiena w ciąży to sprawa niezwykle istotna, zaś w trzecim trymestrze kluczowa. Gdy powoli pojawia się rozwarcie, narządy płciowe narażone są na nieco większą ekspozycję “zarazków”. O wiele łatwiej o infekcję, nawet drobną i pozornie niegroźną.
...
Uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia

Ciąża powoli dobiega końca, zostały mniej więcej dwa miesiące. Drogie mamy, zapewne towarzyszy Wam permanentne zmęczenie, a rosnący brzuszek sprawia coraz więcej problemów. Spokojnie, mamy na to radę.  
...
Elementy wyprawki: Ubranka dla maluszka

Elementy wyprawki: Ubranka dla maluszka

Ubrania dla dziecka są w pewnym sensie sprawą podstawą, to artykuły “pierwszej potrzeby”, choć wielu rodziców traktuje tę sprawę trochę zbyt poważnie. Tak jak wszystkie inne elementy wyprawki dla noworodka, również kupowanie ubrań dla swojej pociechy powinny być realizowane z rozmysłem i dbałością o jakość. I portfel, bo to też ważna sprawa.  
...
Bóle głowy, jak je zwalczyć?

Bóle głowy, jak je zwalczyć?

Bóle głowy, to nic przyjemnego. Niestety, jest to przypadłość niezwykle często nękająca ciężarne kobiety. Jak radzić sobie z nimi?  
...
Masaże rozluźniające

Masaże rozluźniające

Masaże rozluźniające wskazane są przy każdej ciąży. Stan w jakim kobieta znajduje się w ciągu tych kilku miesięcy, jest niezwykle wymagającydla organizmu. Zarówno psychika jak i ciało przyszłej matki, potrzebują odpowiedniej stymulacji, by poradzić sobie ze stresem, niepewnością i fizycznym zmęczeniem.  
...
Poród. Jak przygotowuje się do niego dziecko?

Poród. Jak przygotowuje się do niego dziecko?

Ostatnie tygodnie ciąży będą czasem, gdy maluch, w pełni już wykształcony, będzie stopniowo przygotowywał się do wyjścia na zewnątrz… Brzuch mamy jest pokaźny, dziecko ma około pół metra długości, waży jakieś 3 kilogramy (a czasem i więcej!).  
...
Poród w domu czy szpitalu?

Poród w domu czy szpitalu?

Standardowo poród odbywa się w szpitalu. Są tam specjaliści, potrzebna aparatura, cała infrastruktura pozwalająca zareagować, gdy dzieje się coś niedobrego. Tak jest od wielu lat. Jednak niektórzy decydują się na… poród domowy.  
...
Można już określić płeć dziecka. Wybieramy imię

Można już określić płeć dziecka. Wybieramy imię

Wybór imienia dla swojego potomka nie jest sprawą prostą. Wydawać by się mogło, że wystarczy wybrać sobie ładne, popularne lub unikatowe imię, takie które nam się podoba i nadać je dziecku… Jednak pula możliwości, a także proces adaptacji w naszym kraju imion obcego pochodzenia sprawia, że wybierać trzeba często wśród setek propozycji.  
...
Kiedy poród naturalny, a kiedy cesarskie cięcie?

Kiedy poród naturalny, a kiedy cesarskie cięcie?

To Wy najczęściej decydujecie o tym, jaką formę porodu chcecie zrealizować. Wiele kobiet rodzi w sposób naturalny, co wiąże się z większym wysiłkiem z ich strony, ale uważane jest za najzdrowszą metodę.
...
Badania w trzecim trymestrze

Badania w trzecim trymestrze

  Po raz ostatni poruszamy kwestię badań prenatalnych. O tym, że mniej więcej co miesiąc dobrze jest sprawdzać krew, mocz i kilka innych parametrów waszego działa, wiecie. Ostatni trymestr ciąży będzie miał, najprawdopodobniej, charakter czysto kontrolny.  
...
Jak rozwinie się płód w 7 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 7 miesiącu?

Wchodzicie powoli w ostatni, trzeci trymestr. Dziecko jest już praktycznie w pełni wykształcone, przybiera na wadze, zwiększa się tkanka tłuszczona, a narządy kontynuują specjalizację swojej pracy. Bardzo ważne jest to, że gdyby poród nastąpił w tym miesiącu, maluch byłby w stanie sobie poradzić. Możecie więc być o wiele spokojniejsi, jeśli martwicie o jego bezpieczeństwo.  
...
Odpowiedni biustonosz, to podstawa!

Odpowiedni biustonosz, to podstawa!

Ciało kobiety, nie tylko tej w stanie błogosławionym, to skarb, o który należy dbać. Jednak pielęgnacja nie opiera się tylko na zachowaniu higieny, ćwiczeniach wzmacniających czy kosmetykach. To także odpowiedni ubiór.  
...
Aktywność fizyczna w III trymestrze

Aktywność fizyczna w III trymestrze

Aktywność fizyczna we wszystkich okresach ciąży jest jak najbardziej wskazana. Jednak wraz z upływem czasu powinna być nieco modyfikowana. Trzeci trymestr będzie więc okresem szczególnej uwagi, ale i szczególnych potrzeb.  
...
Maluch otwiera oczy

Maluch otwiera oczy

  W okolicy 26 tygodnia (czasem szybciej, czasem nieco później), dziecko rosnące w łonie matki robi kolejny ważny krok… otwiera oczy.  
...
Szczepienia w ciąży. Ryzykowne?

Szczepienia w ciąży. Ryzykowne?

Szczepienia, zarówno te dotyczące dzieci jak i dorosłych, w tym matek w ciąży, od kilku lat są przedmiotem dyskusji naukowców i polityków z całego świata. Musicie wiedzieć, że nie są to czynności prawnie nakazane i podjęcie ich zależy przede wszystkim od Was.  
...
Sposoby na mdłości

Sposoby na mdłości

Okazjonalne lub permanentne mdłości, spotykają w ciąży ponad połowę kobiet. To naturalna kolej rzeczy, powodowana m.in. przez szalejące hormony. Pojawiają się rano i wieczorem, w różnych okresach. Odczuwalne mogą być zarówno na początku, jak i w drugim czy trzecim trymestrze. To często kwestia indywidualnych predyspozycji organizmu matki. Istnieją jednak sposoby pozwalające na ograniczenie ich nieprzyjemnych skutków.  
...
Uwaga na owady!

Uwaga na owady!

Dziś kilka słów o tym, jak ustrzec się przed owadami w sezonie letnim i jak radzić sobie z ich ukąszeniami. Ciężarne kobiety, ze względu na lekko podwyższoną stałą temperaturę ciała, są częściej atakowane przez komary niż inni. Z racji tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto znać kilka prostych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć obecność bzyczących gości w domu.  
...

Da się określić grupę krwi dziecka?

Określenie grupy krwi człowieka miało w historii medycyny ogromne znaczenie. To jedno z tych odkryć, które uratowało tysiące, może nawet miliony potrzebujących. Dzięki temu możliwe jest sprawne i szybkie zarządzenie transfuzji określonej porcji, w przypadku gdy ofiara wypadku lub choroby, a także pacjent na stole operacyjnym wymaga jej przetoczenia.   Grup krwi mamy wiele, jedne są bardzo rzadkie inne “pospolite”, jedne uniwersalne inne można stosować w konkretnych przypadkach.  
...
Alergie w ciąży

Alergie w ciąży

Drogie Panie, jeśli macie na coś uczulenie - na pyłki, określone składniki diety, nikiel lub cokolwiek innego, w okresie ciąży będziecie musiały uważać nie tylko na siebie, ale i maluszka.
...
Mama i praca zawodowa…

Mama i praca zawodowa…

Kobiety w ciąży nie mają lekko. Często słyszy cię o tym, że pracodawca zwalnia ciężarną pracownicę lub nie przedłuża jej umowy, stopniowo wygaszając etat. Tylko pozornie jest to rozwiązanie ekonomiczne dla niego…
...

Zgaga w ciąży

Zgaga, inaczej refluks żołądkowo przełykowy, powstaje w chwili, gdy nie domyka się “ścianka” oddzielająca przełyk od żołądka. Treści pokarmowe i kwasy dostają się więc częściowo do przełyku… Stąd pieczenie, mdłości, czasem nawet wymioty.  
...
Ciąża, a próchnica zębów

Ciąża, a próchnica zębów

Na pewno słyszeliście opinie, że w czasie ciąży mogą się pojawić problemy z zębami, a nawet próchnica. Wiele osób, które od zawsze dba o stan swoich zębów nie chce temu wierzyć, a jednak… to prawda.   Ze względu na duże zapotrzebowanie rosnącego płodu na mikroelementy, ciało matki przekazuje liczne związki chemiczne z własnych zapasów. Często dzieje się to kosztem zdrowia. To dlatego kobiety w ciąży bywają osłabione, trochę więcej jedzą, są narażone na cukrzycę oraz inne, mniej lub bardziej groźne dolegliwości.  
...
Jak rozwinie się płód w 6 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 6 miesiącu?

To już pół roku, od kiedy dziecko rośnie w łonie matki. W tej chwili kończy się drugi trymestr i zaczyna ostatni, który przygotowuje Was ostatecznie do porodu. Jakie zmiany zajdą?  
...

Fakty i mity, odc. 20 - Uwaga, dziecko może mieć znamię!

Ostatni tekst z cyklu “Fakty i mity” poświęcimy przesądom na temat powstawania znamion u dzieci.
...
Walka z zaparciami

Walka z zaparciami

Kolejną “tradycyjną” dolegliwością ciążową są zaparcia. Pojawiają się przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, to skutek działania hormonów, które ograniczają nieco pracę całego organizmu, w tym układu trawiennego. Po drugie - rosnące w łonie matki dziecko trochę “uciska” jelita, żołądek i inne narządy, skutecznie utrudniając im pracę. Do tego dochodzą oczywiście prywatne, indywidualne problemy tego typu.
...
Czy da się uniknąć żylaków i obrzęku nóg?

Czy da się uniknąć żylaków i obrzęku nóg?

Żylaki i obrzęk nóg, są dość częstą dolegliwości kobiet w ciąży. Ma je prawie połowa pań oczekujących na dziecko. Można się jednak przed nimi ustrzec lub ograniczyć ich oddziaływanie!
...
Fakty i mity, odc. 19 - Nie przegrzej się!

Fakty i mity, odc. 19 - Nie przegrzej się!

Faktem jest, że w czasie ciąży ciało kobiety ma nieco wyższą temperaturę niż standardowe 36,6. Jest  to spowodowane przede wszystkim przyspieszeniem metabolizmu organizmu, który musi wyżywić nie tylko siebie, ale i rosnące dziecko. Zasady fizyki mówią, że im większa siłą, tym więcej ciepłą się wydziela. Dotyczy to także organizmów żywych. Nie bez znaczenia są także hormony. O ile jednak lekki wzrost jest rzeczą normalną, “przegrzanie” się może być tragiczne w skutkach.
...
Dbamy o kręgosłup!

Dbamy o kręgosłup!

Ciąża, zwłaszcza w II i III trymestrze, bywa dużym wyzwaniem dla matki w kwestii wygody i zdrowia. Wiele pań cierpi w tym czasie na okazjonalne, mniej lub bardziej dotkliwe bóle kręgosłupa, które spowodowane są głownie przez rosnące jej łonie dziecko, które obciąża nieco stawy i cały organizm. Nosić ze sobą kilka kilogramów więcej, przez pół roku, to wielki wyczyn. Na szczęście na wszystko znajdzie się sposób, nawet na bóle pleców.  
...
Czy w ciąży można latać samolotem?

Czy w ciąży można latać samolotem?

O bezpiecznym podróżowaniu samochodem w przypadku ciężarnych kobiet już pisaliśmy. Co jednak, gdy przyszła mama wybiera się w dalszą podróż i trzeba skorzystać z transportu lotniczego?  
...

Fakty i mity, odc. 18. Jak kiedyś “zmniejszano” bóle w czasie porodu?

Medycyna prze do przodu jak burza. Dziś poród naturalny, jeśli kobieta wyrazi taką prośbę może się odbyć ze znieczuleniem. To na prawdę duży wysiłek, ogromny ból, nieporównywalny z niczym innym. Wiele kobiet obawia się tego, uważa że nie podoła. Zwłaszcza, że poród, nawet kolejny z rzędu, nie trwa kilku minut i nie wygląda jak ten z filmu Monthy Pythona.  
...

Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży?

Rozstępy na brzuchu każda matka nosi z dumą. Są oznaką tego, że ma dzieci, że wszystko było dobrze, że udało jej się ta trudna sztuka jaką jest poród. A jednak czasami owe pozostałości, skazy na skórze są na tyle duże, że trzeba coś z nimi zrobić. Poważnych rozmiarów blizny pojawiają się najczęściej po ciąży mnogiej, ale i pojedyncze dzieci mogą dać popalić skórze. Istnieje kilka metod radzenia sobie z nieładnymi, dużymi rozstępami.  
...

Pierwszy kopniak

Tak… 20 tydzień jest najczęściej kolejnym przełomowym momentem. Pamiętacie, że kilka tygodni temu malutki jeszcze płód zaczynał się samodzielnie poruszać? Był jednak za mały, byście mogli poczuć “na własnej skórze” jego wybryki. Teraz to się zmieni.... A może już czuliście pierwsze kopniaki i uderzenia?  
...
Fakty i mity, odc. 17. Prace w ogrodzie i kontakt z ziemią

Fakty i mity, odc. 17. Prace w ogrodzie i kontakt z ziemią

Akurat w tym micie jest sporo prawdy. Kobiety w ciąży nie powinny mieć zbyt wiele do czynienia z ziemią i szeroko pojętym brudem. Dlaczego? To naraża je na kontakt z bakteriami, wirusami i pierwotniakami, które mogą wywołać poważne choroby.  
...
Cukrzyca w ciąży. Jak uniknąć tej przypadłości

Cukrzyca w ciąży. Jak uniknąć tej przypadłości

Cukrzyca jest jedną z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Pozornie nie jest groźna, jeśli ma łagodne objawy, a osoba chora wie o niej i potrafi się zabezpieczyć. Jednak dla nieświadomych lub nieprzygotowanych, może się okazać bardzo niebezpieczna.   Przypadłość ta spotyka także całkiem spory procent kobiet w stanie błogosławionym. Co dziesiąta przyszła mama choruje na cukrzycę ciążową. Spokojnie, w większości przypadków choroba znika po tym, jak dziecko przyjdzie na świat.  
...
Jak rozwinie się płód w 5 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 5 miesiącu?

Połowa drogi za Wami. Brzuch mamy rośnie właściwie z tygodnia na tydzień, a dziecko ma już około 30 cm długości i waży nawet do pół kilograma! Co wydarzy się w kolejnym miesiącu?  
...
Fakty i mity, odc 16. Okulary i wada wzroku?

Fakty i mity, odc 16. Okulary i wada wzroku?

Przyznać musimy, że to jeden z najciekawszych mitów, z jakim przyszło nam się mierzyć. Udało nam się odnaleźć opinię, jakoby noszenie okularów w okresie ciąży, mogło przyczynić się do powstawania wad wzroku u dzieci. Przyznacie sami, że teoria to nieco dziwna, zważywszy na to, że mnóstwo kobiet posiada wady wzroku… Czymś jednak trzeba było wyjaśnić pewną prawidłowość, gdy nie znano nawet podstaw genetyki.
...
Rytm dobowy dziecka… Co to? ZMIANA TEMATU

Rytm dobowy dziecka… Co to? ZMIANA TEMATU

W okolicy 18 tygodnia można u dzieci zaobserowować coś na kształt rytmu dobowego. Cóż to takiego? Ano coś, co praktykuje każdy z nas, mniej więcej podobnie, często nieświadomie. Chodzi o rozłożenie aktywności życiowej na konkretne godziny/pory dnia.  
...

Fakty i mity, odc. 15. Jazda tyłem

Jazda autobusem, lub pociągiem czy ogólnie podróżowanie komunikacją miejską tyłem do kierunku jazdy podobno szkodzi dziecku. Może spowodować fakt, że maluch ułoży się “pośladkowo”. Prawda czy fałsz, jak sądzicie?  
...
Jak zdrowo zwalczyć przeziębienie?

Jak zdrowo zwalczyć przeziębienie?

W jednym z pierwszych artykułów informowaliśmy Was o tym, jak niebezpieczne mogą być leki stosowane w czasie ciąży. Każda tabletka, nawet witaminy stosowane w tym okresie, powinny być podane zgodnie z zaleceniami specjalistów, tak, by zminimalizować zagrożenie. Co jednak zrobić, gdy przyplącze się przeziębienie? Mamy dla Was kilka porad na temat dozwolonych metod radzenia sobie z tą popularną, niezwykle zaraźliwą dolegliwością.  
...

Wyprawka: wybieramy fotelik samochodowy!

Fotelik samochodowy, zaraz po wózku i wyposażeniu pokoju dziecięcego, stanowi istotny element wyprawki dla noworodka. Oczywiście wówczas, gdy macie samochód, lub planujecie zakup takowego.  
...
Fakty i mity, odc. 14. Muzyka i ciąża. Rozmowa z dzieckiem

Fakty i mity, odc. 14. Muzyka i ciąża. Rozmowa z dzieckiem

Emocje rozwijają się już w okresie płodowym. Maluchy w drugim trymestrze odbierają bodźce docierające do nich z zewnątrz oraz reagują na to, jak zachowuje się organizm matki. Wiele odczuć udziela im się, potrafią być zdenerwowane, a nawet płakać. Tu pojawia się teoria mówiąca o tym, że z dzieckiem w okresie prenatalnym należy rozmawiać, że można mu puszczać muzykę, czytać bajki…  
...

Pora na odzież ciążową...

Tak jest, brzuch w drugim trymestrze staje się coraz większy, wyraźniejszy i… rośnie nadal. Zbliża się czas, w którym dotychczasowe spodnie, sukienki i bluzki pójdą w odstawkę na kilka miesięcy. Trzeba się wybrać na małe zakupy. I zrobić je z głową. Bo pamiętajcie Drogie Panie, w ciąży też można wyglądać pięknie, zdrowo i… zgodnie  z modą!   Od wielu lat odzież ciążowa projektowane jest w taki sposób, by zadowolić kobiety (i mężczyzn, nie ukrywajmy tego) w każdym wieku i o różnych gustach. W sklepach znajdziecie setki, a nawet tysiące wzorów, krojów i na pewno wybierzecie coś dla siebie.  
...

Maluszek już Was słyszy? Jak rozwija się słuch dziecka

  O tym, że dziecko znajdujące się w łonie matki “czuje” i wyraża emocje, już wiecie. Od niedawna maluch porusza się samodzielnie, a jego ruchy możecie poczuć na własnej skórze. Jeszcze nie tak mocne, ale na pewno efektowne. Na pewno ciekawi Was, jak wygląda kwestia słuchu u dzieci, czy docierają do nich sygnały z zewnątrz… Dziś, kilka słów o tym właśnie.  
...

Fakty i mity, odc. 13. Mama na dużych zakupach… Wczesna wyprawka i ciężary

Dziś dwa mity na raz, oba zaś korespondują z tekstem, który dotyczy wyprawki. Słyszeliście zapewne o tym, że nie powinno się zbyt szybko zabierać za kupowanie rzeczy dziecku? Może to grozić poronieniem lub spowodować, że dziecko urodzi się martwe....  
...
Sen w ciąży

Sen w ciąży

Sen jest ważny dla każdego żywego organizmu. W czasie snu ciało człowieka odpoczywa i regeneruje się po całym dniu pracy. Proces regeneracji jest istotny zwłaszcza u kobiet w stanie błogosławionym. Dlaczego?  
...
Fakty i mity, odc. 12. Czy wolno nosić biżuterię na szyi? Groźna pępowina

Fakty i mity, odc. 12. Czy wolno nosić biżuterię na szyi? Groźna pępowina

Dwunasty odcinek cyklu “Fakty i mity” poświęcimy mitowi związanemu z pępowiną. Otóż czasem można się spotkać z poglądem mówiącym, że kobieta w ciąży nie powinna nosić na szyi żadnej biżuterii, ponieważ… dziecko owinie się pępowiną i udusi.  
...
Jak rozwinie się płód w 4 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 4 miesiącu?

Kolejny miesiąc przed Wami i kolejne zmiany. Dziś opowiemy o tym, jak rozwinie się maluszek w najbliższych tygodniach.  
...
Uczymy się w domu, jak przewijać bobasa. Na fantomie

Uczymy się w domu, jak przewijać bobasa. Na fantomie

Mamy dla Was mały poradnik przewijania dziecka. Co ciekawe, przygotowaliśmy informacje dotyczące zarówno klasycznych pampersów, jak i pieluch tetrowych.
...
Fakty i mity, odc. 11 Ciąża i zwierzęta

Fakty i mity, odc. 11 Ciąża i zwierzęta

Dość istotnym elementem naszego życia są zwierzęta. W Polsce żyją miliony psów i kotów, a także innych stworzeń - futerkowych, pierzastych i nie tylko. Od wielu lat sporo się mówi o zagrożeniach dla ciąży, wynikających z obecności zwierząt w domu…
...
Sport w II trymestrze

Sport w II trymestrze

Już się pewnie domyślacie, co napiszemy. Tak, sport w drugim trymestrze nie jest zabroniony. Oczywiście pod warunkiem, że z ciążą lub z mamą nie dzieje się nic złego. Musicie pamiętać, że w tym okresie brzuch będzie coraz lepiej widoczny, dziecko zaczyna teraz powiększać swoje rozmiary i rozwijać się dość intensywnie. Z tygodnia na tydzień mamie będzie przybywało centymetrów tu i tam, a wraz z tym, trzeba będzie nieco modyfikować lub ograniczać aktywność fizyczną w konkretnych przypadkach.  
...

Drugi trymestr - badania

Mniej więcej w tym momencie wchodzicie w drugi trymestr ciąży. To czas w którym przychodzi pora na kolejną porcję, mniej lub bardzie istotnych, badań. Trzeba sprawdzić, czy z dzieckiem i mamą wszystko w porządku.
...
Fakty i mity, odcinek 10. Złość szkodzi dziecku. Będzie marudne

Fakty i mity, odcinek 10. Złość szkodzi dziecku. Będzie marudne

Po raz kolejny poruszymy dziś mit, w którym znaleźć można trochę prawdy. Negatywne emocje - złość, stres, smutek, mogą się niekorzystnie odbić nie tylko na zdrowiu matki, ale i dziecka. Stare przysłowie mówi o tym, że jeśli matka będzie się w ciąży często denerwować, to i maluch będzie marudny. Czy to prawda, postaramy się wyjaśnić, opisując Wam to, jak stres wpływa na matkę i dziecko w czasie ciąży.  
...

Płód zaczyna trawić i wydalać “na poważnie”

  Organizm dziecka wchodzi właśnie w kolejny, szczególny okres...
...
Dziecko zaczyna wyrażać… emocje? Zaczyna się intensywny rozwój mózgu

Dziecko zaczyna wyrażać… emocje? Zaczyna się intensywny rozwój mózgu

Ostatni tydzień pierwszego trymestru to kolejny duży krok naprzód. Maluszek ma już około 7 centymetrów i coraz lepiej wykształcone rączki i nóżki. Podczas badania USG możecie już zobaczyć jak powoli wykształca się kształt jego malutkiego ciała.  
...

Fakty i mity, odc. 9 - Wieszanie firanek może nam zaszkodzić?

Choć niektóre opinie dotyczące ciąży brzmią dość dziwacznie, w wielu przypadkach znajdują potwierdzenie w realnym życiu. W cyklu “Fakty i mity” poruszymy tym razem kwestię szkodliwości “wieszania firanek” przez ciężarne kobiety. Faktycznie, może to zaszkodzić!  
...

Zaczyna się okres płodowy

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że rozpoczyna się powoli tzw. okres płodowy ciąży, jednak nie rozwinęliśmy tej myśli wystarczająco dokładnie. Dziś mamy dla Was kilka najważniejszych informacji na temat tego, co oznacza ta zmiana.  
...
Fakty i mity odc. 8 - Suplementacja. Czy potrzebne są dodatkowe elementy diety?

Fakty i mity odc. 8 - Suplementacja. Czy potrzebne są dodatkowe elementy diety?

Odpowiednia dieta w przypadku kobiet w ciąży, to jedna z podstaw stabilności dziewięciomiesięcznego procesu. Wiecie już, że wszystko to, co zje lub zażyje matka, trafi też do krwi nienarodzonego dziecka. Dlatego właśnie po raz kolejny poruszamy sprawy związane z żywieniem, pozostała do omówienia jedna ważna kwestia.  
...
Uwaga na odwodnienie!

Uwaga na odwodnienie!

O tym, że gospodarka wodna organizmu matki jest bardzo ważna, pisaliśmy już w artykule dotyczących opalania. Dziś mamy dla Was rozwinięcie tego ważnego tematu. Od lat wiadomo, że odwodnienie może być groźne nie tylko dla niej, ale przede wszystkim dla płodu.  
...

Mija wyraźne zagrożenie poronieniem… Kilka słów o zagrożeniach ciąży

​ Poronienie, to koszmar dla rodziców. Nie ma gorszej rzeczy niż śmierć dziecka. Mamy ogromną nadzieję, że z Waszą pociechą rosnącą w brzuchu mamy, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Piszemy o tym nie bez powodu, to właśnie w okolicy 10 tygodnia, kiedy dziecko wchodzi w tzw. okres płodowy ciąży, mija poważne zagrożenie związane z utratą dziecka.    
...
Fakty i mity odc. 7 - Karmienie piersią pozwala schudnąć?

Fakty i mity odc. 7 - Karmienie piersią pozwala schudnąć?

  Młode mamy często zastanawiają się, jak szybko zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów, których im przybyło w czasie ciąży. To problem bardzo powszechny i wiele kobiet traktuje go niezwykle poważnie. Zwłaszcza, że chodzi tu nie tylko o sam wygląd, ale i zdrowie.  
...
Linea negra - co to?

Linea negra - co to?

Czasami na brzuchu kobiety w ciąży, pojawia się tajemnicza linia... Co oznacza i czym tak właściwie jest?
...
Jak rozwinie się płód w 3 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 3 miesiącu?

Trzeci miesiąc jest czasem niezwykłym. Dziecko rosnące w łonie matki coraz bardziej przypomina w pełni wykształcone niemowlę. Jego ciało nabiera nowych kształtów i zaczyna rosnąć (wszak to już prawie drugi trymestr). Na początku będzie miało około 5-6 cm długości, pod koniec miesiąca powiększy się do 9!  
...

Fakty i mity, odc. 6. Tuż po porodzie mama nie ma pokarmu...

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów dotyczących ciąży i opieki nad dzieckiem jest opinia, że wiele kobiet… nie ma pokarmu tuż po urodzeniu dziecka. To się oczywiście zdarza, ale na szczęście jest to rzadkie zjawisko.  
...
Dlaczego nie warto korzystać z forów internetowych?

Dlaczego nie warto korzystać z forów internetowych?

To pytanie wydaje się być pozornie proste. W teorii każdy wie, że specjalistycznych porad powinno się szukać u wykwalifikowanych osób, jednak praktyka wygląda zawsze inaczej. Dotyczy to wszystkich sfer życia codziennego, również medycyny.
...
Jak radzić sobie podczas upałów? O nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne (także o solarium)

Jak radzić sobie podczas upałów? O nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne (także o solarium)

Słońce jest człowiekowi potrzebne do życia. Nie tak jak roślinom, bo my fotosyntezy nie przeprowadzamy, ale nasza skóra w trakcie ekspozycji na promienie słoneczne wytwarza niezwykle istotną dla naszego organizmu witaminę D. Odpowiada ona m.in. za rozwój układu rozrodczego, rozwój kości… Oczywiście pobieramy ją także z żywności, m.in. serów i ryb, jednak światło pozwala ją syntezować szybciej i w większej ilości.  
...
Fakty i mity, odc 5 - Czy w ciąży można ścinać lub farbować włosy?

Fakty i mity, odc 5 - Czy w ciąży można ścinać lub farbować włosy?

Jakiś czas temu pisaliśmy o przesądach dotyczących ścinania lub farbowania włosów. Krążą czasem opinie mówiące, że tego typu zabiegi spowodują, że dziecko urodzi się rude. Nie wierzcie tym przesądom, jeśli włoski Waszej pociechy przybiorą kolor młodej marchwi, znaczy to tylko i wyłącznie o tym, że mieliście takie geny w formie recesywnej. No, chyba, że sami jesteście płomiennowłosi, wtedy dziecko dziedziczy to po Was ewidentnie.  
...
Jak oddycha płód?

Jak oddycha płód?

Każdy człowiek potrzebuje tlenu, by żyć. Od dnia narodzin, aż do chwili śmierci używamy do tego płuc, które automatycznie, niezależnie od naszej woli. Kiedy spodziewasz się dziecka to zastanawiasz się jak ono to robi? Jak oddycha dziecko, które właśnie rośnie w brzuchu mamy?
...
Pępowina - co to?

Pępowina - co to?

Czym jest pępowina? W prostych słowach można powiedzieć, że to swoisty łącznik pomiędzy ciałem matki i dziecka. To “rurka”, przewód, specjalny pomost składający się z naczyń krwionośnych i ciał jamistych, który pozwala dziecku normalnie się rozwijać przez cały okres życia prenatalnego. Pojawia się w okolicy 5 tygodnia ciąży.
...
Fakty i mity, odc. 4 - Czy telefony komórkowe szkodzą?

Fakty i mity, odc. 4 - Czy telefony komórkowe szkodzą?

Od lat mówi się, że promieniowane emitowane przez telefony komórkowe może szkodzić męskiej płodności. Kanadyjscy i austriaccy naukowcy mówili o tym głośno już kilka lat temu. Jak jednak popularne “komórki” mogą, i czy mogą, wpływać na rozwój dziecka w łonie matki? Zdania są podzielone. 
...
Dziecku bije już serce!

Dziecku bije już serce!

Szósty tydzień ciąży to chwila, w której na pewno jesteście już oswojeni z myślą, że będziecie rodzicami. Mamy nadzieję, że przysłużyły się temu także nasze artykuły. Kolejne dostaniecie w najbliższych dniach, oby i one okazały się pomocne. Dziś kolejny ważny krok!
...

Szkoła rodzenia - jak wybrać i czego tam uczą

Nie ma ludzi nieomylnych, są jednak dobrze wyedukowani. Każda para spodziewająca się dziecka poszukuje informacji na temat tego, jak sprawnie opiekować się swoją pociechą w przyszłości i jak radzić sobie z problemami i oczekiwaniem podczas ciąży.
...
Fakty i mity, odc. 3 - Kolor włosów dziecka i krzyżówka genetyczna

Fakty i mity, odc. 3 - Kolor włosów dziecka i krzyżówka genetyczna

Wokół tego jak będzie wyglądało dziecko narosło wiele mitów. Poznaliście już te związane z określeniem płci maluszka, teraz przyszła pora na “wygląd zewnętrzny”. Oto kilka propozycji z  opowieści znajomych, rodziny oraz internetu.
...
Ciąża mnoga

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga pojawia się wówczas, kiedy w ciele matki rozwija się więcej niż jeden zarodek. Standardowo jest tak, że jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową i z niej powstaje dziecko. Jednak ta reguła może czasem ulec zmianie.
...
Jak rozwinie się płód w 2 miesiącu?

Jak rozwinie się płód w 2 miesiącu?

Drugi miesiąc ciąży to okres, kiedy można już dostrzec kiełkujące w łonie matki życie. Dziecko powinno mieć już ponad 4 milimetry długości, pępowinę i… choć jest tylko małą kropką na ekranie monitora, na pewno budzi już Wasze emocje.
...
Fakty i mity, odc.2 - Płeć dziecka. Jak ją określić?

Fakty i mity, odc.2 - Płeć dziecka. Jak ją określić?

Drugi odcinek cyklu “Fakty i Mity” pragniemy poświęcić metodom określania płci dziecka.
...
Emocje w czasie ciąży

Emocje w czasie ciąży

Ciążę przeżywa najmocniej kobieta, to jasne. Przecież właśnie ona nosi w sobie dziecko, jej ciało się zmienia, przestawia na nowy tryb pracy, który potrwa jeszcze długo, długo po porodzie. Miesiącom oczekiwań towarzyszą nie tylko fizyczne modyfikacje ciała, ale także nowe, nieznane wcześniej emocje. Okazuje się jednak, że panowie też czują. I to bardzo dużo.
...
Seks w czasie ciąży

Seks w czasie ciąży

Czy można? Sex jest piękny, przyjemny i zdrowy, to już wiecie. Piękny, bo służy płodzeniu potomstwa, przyjemny, bo daje radość i poprawia samopoczucie i zdrowy, bo to całkiem solidna aktywność ruchowa! Nie na zdrowszej metody na dbanie o siebie. Jasne, że można.
...
Fakty i mity, odc.1: Jak to jest z tym jedzeniem i “dziwnymi smakami”?

Fakty i mity, odc.1: Jak to jest z tym jedzeniem i “dziwnymi smakami”?

To artykuł skierowany przede wszystkim do młodych mam i tych kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Temat nie powinien być też obojętny panom, bo może się zdarzyć, że i ich będzie to dotyczyć.
...
Leki w ciąży

Leki w ciąży

Zażywanie leków w okresie ciąży musi być opatrzone wieloma restrykcjami, zwłaszcza w początkowych miesiącach. Czytając etykiety wielu specyfików można dostrzec uwagi producentów, którzy zalecają ostrożność lub wyraźnie odradzają kobietom ich stosowanie. Czym jest to spowodowane? W dużym skrócie - niektóre składniki mogą zaburzać przebieg ciąży… Najsilniej oddziaływają na płód właśnie w pierwszym trymestrze, kiedy organizm dziecka dopiero się rozwija. Dlatego też publikujemy ten tekst tak wcześnie.
...
Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

Jak rozwija się płód w pierwszym miesiącu?

O rozwoju prenatalnym dziecka napisano już wiele książek i dziesiątki tysięcy artykułów. My przygotowaliśmy dla Was zestaw najważniejszych informacji odnośnie tego, jak rozwinie się Wasze maleństwo w najbliższych tygodniach. Dziś poznacie kilka szczegółów dotyczących pierwszego miesiąca.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Porównywarka
Baby list