Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 3 - Kolor włosów dziecka i krzyżówka genetyczna

Wokół tego jak będzie wyglądało dziecko narosło wiele mitów. Poznaliście już te związane z określeniem płci maluszka, teraz przyszła pora na “wygląd zewnętrzny”. Oto kilka propozycji z  opowieści znajomych, rodziny oraz internetu:

  • Dość popularne jest powiedzenie, że jeśli kobieta w ciąży będzie farbować włosy, dziecko urodzi się rude. To bzdura. Kolor włosów warunkują geny!
  • Rude dziecko urodzi się także w tedy, gdy mama będzie się w ciąży często denerwować. 
  • Podobno w niektórych przypadkach zabraniało się kobietom patrzeć w księżyc, ponieważ groziło to urodzeniem… łysego dziecka.
  • I w drugą stronę - udało nam się znaleźć opinię, ze gdy kobieta przytuli się do psa lub innego zwierzęcia pokrytego sierścią, dziecko urodzi się mocno owłosione.


Fakty

Okazuje się jednak, że wpływ na kolor włosów (tak jak i kolor oczu, skóry, wzrost itd) mają przede wszystkim geny. Każde z Was na pewno miało w szkole lekcje biologii, na których mówiono o tym, że dzieci otrzymują połowę genów od matki i drugie tyle od ojca. 

Na tej podstawie można prognozować, czy maluszek będzie miał włosy czarne, brązowe, blond itd. Co jednak w sytuacji, gdy oboje rodziców mają np ciemne włosy, a dziecko jest jasnym blondynem albo ma rude włoski (i np kręcone, a rodzice proste….). Oczywiście nie chodzi tu od razu o to, że ojcem dziecka jest listonosz czy sąsiad. Tu wchodzimy nieco głębiej w arkana genetyki.

Każdy z nas posiada różne zestawy genów determinujących nasz wygląd. Jednak jedne z nich są dominujące - widoczne są gołym okiem, inne zaś, to tzw. geny recesywne, ukryte. To te pierwsze decydują o tym jaki mamy kolor włosów, oczu, czy mamy łupież, jaki osiągniemy wzrost. Są silniejsze. Jednak po przodkach, czasem bardzo dalekich, otrzymujemy również geny, które mogą się ujawnić u naszych potomków, dzieci lub nawet wnuków. Nie są rzadkością sytuacje, kiedy dziecko różni się od rodziców, ale za to podobne jest do któregoś z dziadków. 

To jak będą wyglądać, a także to jak my wyglądamy, jest wynikiem kombinacji konkretnych genów, co doskonale pokazują klasyczne krzyżówki genetyczne. Określają one prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych cech.

Można, za pomocą mniej lub bardziej skomplikowanych testów wysnuć przypuszczenia, często graniczące z pewnością, odnośnie tego, jak dziecko będzie wyglądało, ale na dobrą sprawę zawsze pozostaje pewien margines błędu. Pamiętajcie o tym!

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list