Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 18. Jak kiedyś “zmniejszano” bóle w czasie porodu?

Współczesne środki znieczulające są na tyle bezpieczne, że nie zagrażają życiu i zdrowiu matki oraz dziecka. Co więcej, pozwalają się nieco odprężyć i skupić na samym procesie porodu, nie zaś na tym, że trzeba wytrzymać ból.

 

Kiedyś…

 

Medycyna dopiero w ostatnich stu latach posunęła się do przodu na prawdę poważnie. Nowe technologie pozwalają na rzeczy, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku wydawały się zwykłą fantazją… Również w kwestii położnictwa nastąpiły spore zmiany, m.in. w zakresie ograniczania bólu.

 

Kiedyś stosowano liczne, często bardzo dyskusyjne metody działania. Podawano kobietom alkohol… Który nieco przytępiał zmysły. Znamy przypadki, w których osoba mająca we krwi całkiem pokaźną liczbę procentów stała się odporna na ból niczym superbohater. Niestety, w przypadku ciężarnych kobiet może to przynieść opłakane skutki. Alkohol w dalszym ciągu, dopóki pępowina nie zostaje przerwana, może się dostać do ciała dziecka.

 

Kobiety okadzano dymem, podawano inne środki odurzające, sadzano na kolanach męża (faktycznie, ta pozycja zmniejsza nieco bóle porodowe) lub masowano w miejscach, w których odpowiedni ucisk dawał ulgę.

 

Dziś

 

Dziś stosuje się znieczulenie miejscowe. Lekarz za pomocą zastrzyku wprowadza do ciała matki (w obręb dróg rodnych) środek, który pozwala znacznie ograniczyć odczuwany ból. Oczywiście ruchy dziecka są wyczuwalne, muszą być, by cały proces przebiegał bez przeszkód.

 

Tego typu znieczulenie podaje się przy rozwarciu dochodzącym do kilku centymetrów, kiedy wiadomo już, że poród jest w zaawansowanej fazie. Nie powinno się znieczulenia stosować przy bólach sygnalizujących, nigdy nie ma pewności jak na duże dawki zareaguje organizm dziecka. Mała dawka, podawana w trakcie porodu, nie zaszkodzi maluchowi w żadnym stopniu.

 

Stosowane są także inne metody znieczulające - kremy i podtlenek azotu. Ten ostatni, to słynny gaz rozweselający.

 

Czasami wykorzystuje się także stymulację prądem i niskim natężeniu - TENS. Impulsy elektryczne pobudzają w ciele określone receptory, m.in. te odpowiedzialne za hamowanie odczuwania bólu i uwalnianie “hormonu szczęścia”. To jednak metoda rzadko stosowana w naszym kraju i trudno dostępna.

 

O wiele lepiej radzą sobie z bólami kobiety, które już kiedyś rodziły. Pierwszy poród bywa najczęściej bolesny, młoda matka nie do końca wie co się dzieje i jak się zachować. Potem jest już o wiele łatwiej.

 

Oczywiście są kobiety, które chcą rodzić w sposób naturalny, bez żadnych wspomagaczy. To całkowicie zrozumiałe. Poród naturalny jest zdrowy i w większości przypadków w stu procentach bezpieczny. Lekarze monitorujący pacjentkę w czasie ciąży mają pieczę nad tym, co się dzieje i w razie czego, mogą zasugerować inne formy rozwiązania, np. cesarskie cięcie.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list