Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka - Co zabrać ze sobą do porodu?

Kiedy zacząć się pakować?

Torba do szpitala powinna być przygotowana od 36 tygodnia ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo. Jeżeli tak, to nie ma powodów pakować jej wcześniej. Warto jedynie wcześniej rozpocząć zakupy rzeczy, które będą nam potrzebne w szpitalu. A są to nie tylko koszule i szlafrok, ale także artykuły higieniczne przeznaczone specjalnie na okres poporodowy tj. podkłady, wkładki laktacyjne.

Wyprawka rzeczy dla mamy

Rzeczy niezbędne w szpitalu można podzielić na trzy grupy - dokumenty, ubrania i artykuły higieniczne.

Jadąc na porodówkę nie można zapomnieć o karcie ciąży oraz aktualnych wynikach badań krwi i moczu. Jeżeli chcemy skorzystać ze znieczulenia przy porodzie powinnyśmy również posiadać wyniki badania krzepnięcia krwi. Ważne są również informacje o grupach krwi obydwojga rodziców, zwłaszcza jeżeli jedno z rodziców ma ujemne Rh. Nie można zapomnieć również o dowodzie osobistym i numerze NIP pracodawcy lub własnym, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą.

Chociaż nie wybierasz się na wyjazd lub wakacje, tylko do szpitala, zadbaj o to by w rzeczach które ze sobą zabierzesz czuć się dobrze. Do ubrań, które obowiązkowo powinny znaleźć się w torbie przyszłej mamy zaliczają się:

  • koszula do porodu
  • koszule do karmienia 2-3 szt - kup takie, w których będziesz się czuła komfortowo i dobrze. Obecnie na rynku są dostępne specjalne modele dla karmiących mam.
  • biustonosz do karmienia - mogą być nie tylko praktyczne, ale także miłe dla oka. Coraz więcej firm przygotowuje specjalną kolekcję dla mam karmiących piersią. Oczywiście wygląd nie jest najważniejszy, ale jeżeli możemy się w nim poczuć bardziej kobieco to czemu sobie na to nie pozwolić. Kupując stanik musisz pamiętać, że miseczka po porodzie zwiększy się na skutek produkowanego pokarmu. Dlatego warto kupić stanik o rozmiar większy niż nosisz w trakcie ciąży. Za to wymiar pod biustem często ulega zmniejszeniu, ponieważ dziecko przestaje wypełniać przestrzeń pod żebrami - pewnie w trakcie ciąży nie raz dostałaś w nie kuksańca od swojego przyszłego potomka. 
  • szlafrok
  • kapcie, a także klapki pod prysznic
  • majtki siatkowe jednorazowe lub wielorazowe - 5 szt. Warto pamiętać o nich wcześniej i kupić je w sklepie internetowym, aby nasz partner nie musiał ich szukać po sklepach. 

Wielu mamom wydaje się, że na tym lista się kończy. Nic bardziej mylnego. Obecnie większość szpitali nie zapewnia środków higienicznych niezbędnych po porodzie, dlatego trzeba je zabrać ze sobą. A są to:

  • podkłady na łóżko - wymiary 90x60 - przynajmniej 5 szt.
  • podkłady poporodowe - obecnie jest ich bardzo wiele na rynku. Występują także w wersji na noc. Warto zaopatrzyć się przynajmniej w 2 opakowania.
  • ręczniki 2 szt
  • preparat do pielęgnacji brodawek sutkowych - niestety na początku karmienia piersią brodawki mogą bardzo cierpieć, zanim się do tego przyzwyczają. Na rynku są dostępne preparaty, które pomagają w zmniejszeniu bólu. Są też takie, które są bezpieczne dla dziecka i nie trzeba ich zmywać przed kolejnym karmieniem (np. krem Medela z lanoliną).
  • wkładki laktacyjne - 1 opakowanie
  • chusteczki do higieny intymnej
  • przybory toaletowe.

Oczywiście należy też pamiętać o ładowarce do telefonu, ulubionym kubku i wodzie mineralnej niegazowanej.

Aby pierwsze chwile naszego maleństwa na zawsze pozostały w pamięci, warto zabrać aparat fotograficzny.

Wyprawka dla noworodka - czy musisz ją przygotowywać?

Można zapytać o to na oddziale, który wybrałaś, ponieważ obecnie szpitale coraz częściej dają dla dziecka własne ubranka, aby uniknąć później wszelkich nieporozumień. Zdarza się, że wymagane są jedynie pieluchy jednorazowe w najmniejszym rozmiarze, maść na odparzenia i paczka chusteczek nawilżonych.

Jeszcze przed porodem należy pomyśleć w czym przywieziesz swoje maleństwo do domu, aby nie trzeba było tłumaczyć później partnerowi, gdzie są schowane skarpetki, albo czym różni się pajac od body. Warto przygotować dwa zestawy jeden mniejszy, drugi większy w zależności od tego, jak duży urodzi się dzidziuś. W zimie nie możemy zapomnieć o ciepłym kombinezonie, czapce i szaliku. 

Musimy również pamiętać o tym, że szpital ma prawo nie wypisać dziecka z rodzicami, jeżeli nie posiadają oni fotelika samochodowego. 

 

Polecane produkty wyprawki dla noworodka:

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list