Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Sen w ciąży

Przede wszystkim ciąża to wyzwanie dla organizmu. Ciało kobiety ”zwiększa” się, wszak ta nosi w sobie nowe życie. Zmienia się gospodarka hormonalna, układ odporności, ilość krwi. Narządy wewnętrzne muszą zadbać nie tylko o nią samą, ale także o rosnące w jej łonie dziecko. Siłą rzeczy wysiłek jaki wkłada się w codzienne funkcjonownie zwiększa się. O ile pierwszy trymestr, kiedy brzuch jest jeszcze niewielki, nie stanowi większego problemu, o tyle w kolejnych dwóch problemy mogą się pojawić i z czasem nasilić. Wszystko to będzie miało także wpływ na sen kobiety.

 

Po pierwsze - zwiększy się zapotrzebowanie na odpoczynek. Normalnego, zdrowemu i młodemu człowiekowi wystarczy czasem sześć godzin snu, a kobieta  w ciąży potrzebuje nieco więcej czasu na to, by odzyskać siły i dobre samopoczucie. Czasami jest to więcej niż 8 godzin. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę nawet tych kilka rzeczy, które wymieniliśmy wcześniej.


 

Po drugie, organizm sam będzie Wam przerywał chwile odpoczynku… Większa filtracja krwi oraz nacisk na pęcherz spowodują częstsze oddawanie moczu, przyspieszenie akcji serca, drobne trudności z oddychaniem.


 

Jednak sama informacja o tym, że kobieta w tym szczególnym okresie potrzebuje więcej odpoczynku nie wystarczy… Musicie również wiedzieć, jak odpoczywać, by nie zaszkodzić sobie i dziecku.

 

Jak sobie radzić?

 

Permanentne zmęczenie można pokonać popołudniową drzemką. Jeśli w nocy nie udaje się Wam przespać tyle ile trzeba, a nie macie zbyt wielu obowiązków (w ciąży nie są wskazane), odpocznijcie trochę. Jeśli jesteście zmęczone, krótki sen dobrze Wam zrobi.

 

W nocy zaś…, kiedy nie możecie zasnąć, starajcie się robić coś, co Was zrelaksuje i zajmie czas. Nie ma sensu miotać się w łóżku bez sensu. Lepiej siąść sobie wygodnie, poczytać, posłuchać muzyki lub zobaczyć jakiś film. Sen przyjdzie prędzej czy później.

 

Wygodne pozycje

 

Tak, odpowiednia pozycja w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, jest niezwykle istotna. Nie tylko przez wzgląd na Waszą wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. W drugim i trzecim trymestrze specjaliści polecają spać na lewym boku. Dlaczego? Już tłumaczymy.

 

Spanie na lewym boku pozwala uniknąć ucisku żyły głównej dolnej, do czego dochodzi gdy ciężarna kobieta śpi na plecach lub na prawym boku. O ile w czasie trwania pierwszego trymestru nie jest to konieczne i spać można nawet na brzuchu, o tyle w drugim jest to już wskazane. Ucisk żyły odcina lub ogranicza dopływ krwi do ciała dziecka. W związku z tym maluch nie dostaje tyle substancji odżywczych i tlenu, ile potrzebuje, co może się okazać tragiczne w skutkach.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list