Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Fakty i mity, odc. 20 - Uwaga, dziecko może mieć znamię!

Przeczesując internet natrafiliśmy na opinie, jakoby farbowanie włosów, jedzenie truskawek lub oparzenie się, mogą prowadzić do pojawienia się zmian skórnych u dzieci. To nie jest prawda, choć na truskawki warto uważać, bo mogą uczulać maluszka. Dziecko powinno ich spróbować dopiero po pierwszym roku życia. Reszta - nie ma wpływu.

 

Jednak, przy okazji obalania mitu, warto dowiedzieć się czegoś o skórze dziecka i zmianach, jakie w niej zachodzą w pierwszych dniach, tygodniach, miesiącach i latach po urodzeniu. Musicie wiedzieć, że większość “znamion” nie jest groźna lub znika niedługo po urodzeniu (ewentualnie w okresie dojrzewania). Na niektóre trzeba jednak uważać.

 

Te czerwone, łososiowe i ciemno-brązowe, najczęściej są wrodzone. Zdarza się, że znikają lub zostają z nami na całe życie. Nie są groźne o ile nie wystawiamy ich często na mocną ekspozycję słoneczną. Te ciemne, mogą się bowiem przekształcić w komórki nowotworowe. Niemniej, to raczej nic, co stanowi bezpośrednie, niezależne od czynników zewnętrznych zagrożenie dla dzieci.

 

Nie są groźne także pieprzyki, myszki i brodawki. Również naczyniaki: płaski, zwykły i jamisty (ten może wrastać głębiej), raczej nie zmienią się w nic groźnego. Chyba, że w rodzinie znane są predyspozycje do zmian nowotworowych. Wtedy dobrze jest badać wszelkie zmiany skórne.

 

Uważać należy na tzw. rumień toksyczny. Wygląda jak czerwone plamki, które widoczne mogą być na całym ciele dziecka. Dość szybko znikają, bo już po kilku dniach, jednak nakładają na rodziców pewne ograniczenia. Otóż nie powinny być narażone na wysokie temperatury, bo może się rozrastać. Odradzamy więc kąpiele w wodzie cieplejszej niż 37 stopni, długie spacery na słońcu, zwłaszcza latem i jesienią. Rumień nie jest groźny dla zdrowia dziecka, ale dla wyglądu już trochę tak…

 

By ograniczyć jego obecność, można kąpać dziecko w roztworach (nie mogą być mocne) krochmalu, nadmanganianu potasu i używać nawilżającej oliwki. Jeśli uda się rumień zwalczyć, czasem zostaje po nim delikatny trądzik, który jednak znika po kilku dniach.


 

Uwaga! Jeśli znamiona skórne zaczną rosnąc, zmieniać kolory lub wda się infekcja, należy bezsprzecznie udać się do specjalisty. Nie wolno ignorować żadnych, nawet niewielkich zmian.

 

By całkowicie ustrzec się przed możliwymi komplikacjami, należy regularnie, mniej więcej raz na rok, kontrolować stan skóry dziecka u specjalisty z dziedziny dermatologii.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list