Twój koszyk jest pusty
do darmowej dostawy brakuje Ci 500 PLN
Konto
Producenci

Jak radzić sobie z rozstępami w ciąży?

Skąd się biorą?

 

Pojawiają się na skutek osłabienia i rozciągania włókien odpowiedzialnych za sprężystość skóry. Duże siły, które działają na mięśnie i powłoki ciała, a także burza hormonów (to właśnie hormony upośledzają fibroblasty, których zadaniem jest m.in. produkcja kolagenu) powodują ich rozerwanie, które widoczne jest gołym okiem.


 

Jak zwalczać?

 

Pierwsze co przychodzi na myśl, gdy jest już “po wszystkim”, to operacja plastyczna (np. laserowa). To metoda inwazyjna, dość kosztowna i przeznaczona chyba głównie dla tych Pań, które już więcej dzieci nie planują. Mogą sobie wówczas pozwolić na ten luksus i nieco podreperować swoje ciało. Jednak przy kolejnej ciąży znów pojawią się rozstępy…To nieuniknione.

 

Kremy to inna metoda, długofalowa i nie dająca stuprocentowej pewności pozbycia się ich. Można je jednak bardzo ładnie wygładzić i ograniczyć ich widoczność, gdy skóra się już zregeneruje.


 

Jak “zapobiegać”?

 

Przede wszystkim, i ta metoda wydaje nam się o niebo lepsza, należy zacząć dbać o swoją skórę jeszcze w czasie ciąży, najlepiej od pierwszych miesięcy. Istnieją specjalne kremy przeciwko rozstępom, które można stosować w trakcie ciąży, najlepiej zanim brzuch zacznie rosnąć. Pozwolą one w jakimś stopniu zmniejszyć skutki rozciąganej skóry.

 

Ciekawą i na dodatek przyjemną metodą, są częste masaże, pozwalające zarówno rozciągnąć skórę i poprawić jej elastyczność, jak i odprężyć zmęczone tkanki i komórki.

 

Istotne jest także kontrolowanie swojej wagi. Ciąża nie jest okresem, w którym wszystko wolno. Nadmierne pochłanianie jedzenia nie przyniesie nic dobrego. Jeśli przybieracie zbyt szybko, może to być wina nieodpowiedniej diety, braku aktywności fizycznej lub genów. Można temu zaradzić konsultując się z dietetykiem i specjalistami z zakresu ciąży. Można tak rozplanować program żywieniowy, że zaspokoi zarówno zapotrzebowanie energetyczne, jak i pozwoli ograniczyć przyrost niechcianych kilogramów.

 

Inne artykuły z grupy Ciąża i poród

Kiedy widać brzuszek?

Kiedy widać brzuszek?

Wczesna ciąża nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kiedy młoda mama może się spodziewać tego, ze jej brzuszek zrobi się bardziej okrągły?  
...
Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach?

Wiele kobiet zastanawia się, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy zajdą w ciążę. W stanie błogosławionym nie wszystko wolno i dobrze się przygotować na nadchodzące, mniejsze i większe, ograniczenia.
...
Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Aktywność fizyczna. Jaki sport można uprawiać w ciąży?

Fakt bycia w stanie błogosłąwionym, nie oznacza, że mama nie może się trochę poruszać. Ba!, aktywność jest nawet wskazana, ale należy zachować zdrowy rozsądek.  
...
Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Alkohol i papierosy... w czasie ciąży

Problem spożywania alkoholu - w każdej, nawet najmniejszej ilości - od lat jest badany przez naukowców. Jedno wiadomo - nie jest wskazany! Podobnie jak palenie.  
...
Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Czy stosować adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się czy możesz prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Tylko musisz zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o dziecko. O Ciebie w samochodzie dbają pasy i poduszka powietrzna, jednak aby Twoje przyszło dziecko było bezpieczne potrzebujesz adaptera do pasa.
...
Mama na wadze

Mama na wadze

Większość przyszłych mam zastanawia się ile przytyje w ciąży, jak to wpłynie na jej ciało i samopoczucie, czy uda się po porodzie szybko wrócić do formy. Przyrost masy ciała w okresie ciąży, to co i ile jemy ma ogromny wpływ na przebieg samej ciąży, porodu, zdrowie maluszka i zdrowie mamy.
...
Jaki wózek dziecięcy kupić?

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Wybór wózka dziecięcego to bez wątpienia jeden z trudniejszych wyborów podczas zakupu wyprawki. Sprawdź jak kupić mądrze!
...
Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Czas trwania ciąży. Co to jest podział na trymestry? Najważniejsze informacje

Ciąża trwa średnio 8,5 - 9 miesięcy (38-40 tygodni). Średnio, ponieważ na jej długość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia w około połowie przypadków, dlatego pierwszym sposobem liczenia czasu trwania ciąży, jest uznanie za jej początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Daje to około 280 dni, tj. 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych) i mniej więcej 40 tygodni.
...
Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Podstawowe badania ciążowe i te, które trzeba wykonać w I trymestrze.

Kiedy mama już wie o poczęciu lub pojawiają się zjawiska, które mogą sugerować ciążę, to dobry moment, by wybrać się do poradni ginekologicznej, by wykonać wczesne badania prenatalne.
...
Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Czy trzeba już zmieniać dietę? Czego w ciąży nie jeść?

Zapewne wiecie już o tym, że dieta w ciąży (i okresie karmienia, nie zapominajcie!) to bardzo istotna rzecz. Mówiąc wprost, wszystko to, co zje mama, wchłonie także dziecko.
...
Zobacz wszystkie artykuły
Porównywarka
Baby list